שמונת המגינים

קורס שנתי חדש בהנחיית טאווה גורן-חיטין 
מודל ליצירת מרחב למידה כמו שהיא אמורה להיות - חוויה חושית שנמשכת אל תוך כל רגע בחיינו.
ההרשמה למחזור השלישי פתוחה!
רוצים לבוא לטעום מהקורס?
בואו לסדנת המבוא!

לשבת סביב מדורה בחושך, להניח את הגוף לישון על האדמה, לחלום את קולות הלילה, להתעורר עם אור ראשון, לשמוע את הציפורים ולראות את קרן האור הראשונה בוקעת בין הענפים, להתנהל ברוגע, להסתקרן, לקפוץ ולרדוף אחרי לטאה אל שיח פטל, לשכוח את עצמי שעות באכילת ואיסוף פטל, להרגיש את העייפות ופשוט לנוח, לחזור הביתה עם ברק בעיניים אל משפחה שרק רוצה לשמוע את הסיפור שלי.

ככה זה צריך להרגיש…

מה הם שמונת המגינים? 

שמונת המגינים מסמלים שלבים שונים במחזוריות הטבעית, כל אחד מן המגינים מקושר לאחת משמונה רוחות השמיים (צפון, צפון-מזרח וכו'), כל כיוון מייצג ארכיטיפ של איכויות ודגמים מעולם הטבע.

שיטת 8 המגינים נאספה על ידי ג'ון יאנג שהבחין במהלך ההתבגרות שלו בפער בין החברה המערבית לחברות מחוברות אדמה - פער שמתבטא גם בחיבור עם הסביבה, בין אדם לאדם, בין אדם לעצמו וביו אדם להיסטוריה, לשושלת ולאדמה, אבל גם ברמת השמחה, החיות, יכולת הריכוז, הבריאות, תחושת הסיפוק וההגשמה, השייכות, מציאת הדרך בחיים ואפילו…. בהומור!

ההבנה הזו שלחה אותו למסע של מחקר אישי ואנתרופולוגי להבין מה הם המרכיבים התרבותיים שמעודדים חיבור, שהם אוניברסליים, חוצי יבשות ומשותפים לכל התרבויות שחיות בחיבור.

את המרכיבים האלו הוא אסף לשיטת 8 המגינים בכדי שנוכל ליישם אותם ולהחזיר את החיבור לעצמנו ואל התרבות שלנו.

שימוש במודל כאמצעי עזר מסייע לנו להבחין במערכות היחסים הקיימות בטבע, למפות אותן ואת השלבים השונים המהווים חלק במחזוריות שלהן, ולהשתמש בידע שלנו אודות הזרימה הטבעית כדי ללכת "עם" ולא "נגד".

ובתכלס? פחות מאבקים, פחות מאמץ, ויצירה של קהילה תומכת, בין אם זה בכיתה, במקום העבודה או בתוך בית המשפחה.

שמונת המגינים בעולם

שמונת המגינים היא תנועה עולמית המשתמשת במודל חונכות מכוון ועדין שהוכח כיוצר מנהיגות בריאה ומלאת חיים.

המודל ממוקד חיבור לטבע האדם, עם דגש על בניה מחדש של קהילות חונכות רב דוריות.

מודל זה "נאסף" על ידי ג'ון יאנג Jon young שמשימת חייו היא חיבור. במשך יותר מ 40 שנה ג'ון חוקר תרבויות שעדיין מחוברות לאדמה ברחבי העולם ויוצר שיתופי פעולה עם מורים מיבשות ותרבויות שונות כדי לאסוף את המרכיבים התרבותיים התומכים ומעודדים חיבור וליצור מודל אותו אפשר ליישם בכל מקום ובכל תרבות.

ארגון 8 המגינים העולמי יחד עם ג'ון יוצרים מערכות של לימוד ותמיכה באנשים המעוניינים ליצור שינוי חברתי אל ומתוך החיבור. 

ישנן למעלה מ-300 תוכניות ברחבי העולם אשר קיבלו השראה ממודל 8 המגינים ליצירת תרבות המעודדת חיבור בין אדם לעצמו, לטבע ולאחרים, מה שמצית רצון עמוק ואמיתי לדאוג ולשמור על כדור הארץ, זה על זה ותשוקה להביא לידי ביטוי את המתנה האישית של כל אחד.

לקריאה נוספת: www.8shields.org

8shields.org.png
מהות

במהלך הקורס נלמד כיצד לאמץ את מודל שמונת המגינים וליישמו בתחומים שונים בחיינו, עם הזמן והתרגול המודל הופך לנו לטבע שני עד הרמה שבה הוא כבר 'אינו נראה', כמו שאומר משפט הזן: ''כשהנעל מתאימה - אין אנו מבחינים בכך''. 

ברגע שאנחנו מבינים את נתיבי הזרימה המעגליים של הטבע, אין לנו צורך להשקיע מאמץ או לחשוב מה הדבר הבא שעומד לקרות, אלא הדברים פשוט קורים, ממש כמו נשימה או עיכול.

 

בחצי הראשון של הקורס - נלמד ונפעל לפי עקרונות המודל, נעשה זאת בעזרת הטבע כמובן: נשהה ימים שלמים בחוץ, נשחק, נתרגל, נחווה ונחקור את הארכיטיפ של כל כיוון ברמה האישית והקבוצתית. 

 

בחצי השני של הקורס נתחיל להבין ולתרגל את הדרך שבה ניתן ליצור מרחב עבור אחרים על ידי הארכיטיפים.

 

כל אחד ממשתתפי הקורס יכיר את הנטיות הטבעיות שלו, את המשיכה שלו לכיוונים המשקפים את התכונות החזקות שבו כמו גם את הנקודות העיוורות שלו,  ובהדרגה נשלב את עצמינו בכיוונים הנוספים, וניתן לעצמינו לגדול גם בתוכם. 

מתוך משחק וחוויה נחקור יחד את ההנחות המאתגרות של כל אחד לגבי עצמו והחברה, התחומים מהם אנו נרתעים או נמנעים, נעבור דרכם ונתחיל ליצור תפישת מציאות מאוזנת, מגוונת ושלמה יותר.

במה נתנסה בקורס:

 

- טעימה ממגוון מיומנויות שהיה מחוברת ונינוחה במרחב הטבעי: הדלקת אש, ליקוט, שפת הציפורים, שוטטות ועוד.

- העמקת הקשר האישי והחיבור לשלושת המרכזים העיקריים: לטבע, לאחרים ולעצמי.

- הרחבת המודעות אל התהליכים המחזוריים המתרחשים בטבע ובנו.

- מבט עומק, מרובד ומעודן על עצמי ועל החברה בה אני חי.

- מציאת מענה הרמוני לסיטואציות לא צפויות, שינוי בתוכניות, התנגדויות, שיעמום וכולי.

- אבחון חסימות בזרימה הטבעית של תהליכים אישיים וקבוצתיים, צוותים ומערכות שלמות, ומציאת הערוץ המתאים לניתוב הכוחות.

- מיפוי של תהליכי יצירה, פרוייקטים ותוכניות לליווי וחניכה של פרטים וקבוצות.

 

- החזקת מרחב בטוח, מלא בחדוות עשייה, לימוד ומחקר

- הובלת תהליכי עומק קבוצתיים בדגש על הובלה מתוך הקבוצה

- אומנות שאילת שאלות טובות

- המעבר ממדריך/מורה למנטור: בדגש על מנטורינג 'בלתי נראה' (קויוטי). מהעברה של ידע להקניית הרגלים, הענקת תמיכה וליווי בהתפתחות אישית, גילוי המתנות האישיות של החניכים שלנו והרחבת המודעות והאופקים שלהם (אופק - הנקודה אחריה כבר אינני רואה).

 

חשוב לדעת -  עם סיום כל מפגש ינתנו הנחיות ליישום בבית, בזמן שבין המפגשים. התרגול בין המפגשים מהווה חלק מהותי בתהליך הלמידה וחשוב לקחת זאת בחשבון כשנרשמים. 

אז איך יוצרים את זה בעולם בו הכל מהר ונוצץ ורועש?

 

בעולם שלנו המושגים "למידה" ו"עבודה" ואפילו "תהליך" הם מושגים המתקשרים אסוציטיבית עם קושי, מאמץ ומאבק.

 

לפי אנתרופולוגים, בשבטים החיים בצורת חיים שעדיין מחוברת לטבע, אין לימוד מאורגן של הילדים, אבל בכל זאת לכל אחד מהילדים , בהגיעו לבגרות (סביבות גיל 16) יש ידע המשתווה ל3 (!) דוקטורטים, אז איך זה קורה?

מה המערכות החברתיות קהילתיות שמאפשרות את זה? מה התנאים הסביבתיים שמעודדים את זה? ואיך אנחנו יכולים ליצור את המצב בו הסקרנות הטבעית יכולה להוביל את הלמידה?

 

מתוך התבוננות בדפוסים המחזוריים הנמצאים בטבע, כמו זריחה ושקיעה, פריחה וקמילה, קינון, נדידה, יצירה ומנוחה ומתוך לימוד של המרכיבים התרבותיים של תרבויות ילידיות מרחבי העולם פיתח ג'ון יאנג את מודל שמונת המגינים. 

המודל מהווה מעיין תרשים זרימה או מפת דרכים והוא ניתן ליישום בתרחישי למידה שונים ורבים, החל מלימוד בבית הספר, חונכויות ארוכות טווח, הנחיית קבוצות, הובלת פרוייקטים, עבודה בצוות, החזקת מרחב לעצמי ולאחרים ועוד ועוד.

ככל שלומדים את המודל התחושה היא לא של לימוד משהו חדש, אלא היזכרות בתנועה הטבעית, הקלה והנוחה.

379847_245704025576461_368349355_n_edite
379847_245704025576461_368349355_n_edite
press to zoom
58548_438227354183_4578560_n
58548_438227354183_4578560_n
press to zoom
20210521_135143
20210521_135143
press to zoom
8shields
8shields
press to zoom
931244_178701772306320_1962881664_n_edit
931244_178701772306320_1962881664_n_edit
press to zoom
20170930_120929
20170930_120929
press to zoom
press to zoom
IMG-20200613-WA0017
IMG-20200613-WA0017
press to zoom
press to zoom
HU7A8496
HU7A8496
press to zoom
למי מיועד הקורס?

הקורס פתוח לכולם.
אם אתם סקרנים,
מעוניינים בחיבור עמוק יותר לטבע, לעצמכם ולאנשים אחרים.
רוצים לתמוך באחרים בהעמקת החיבור. 
שואפים לעסוק או כבר עוסקים בתהליכי חניכה משמעותיים. 
אם בחייכם אתם נקראים להחזיק מרחב מיטיב, סבלני ומכיל לאחרים. 
אם אתם מוכנים להרחיב את המודעות שלכם לגבי התהליכים המתרחשים בעולם בכל רגע. 
מעוניינים לחוות את הקלות והפשטות, את הזרימה הנינוחה שהחיים יכולים להיות.
צמאים להעמיק את הבנת תפקידכם הטבעי בתוך קהילות השייכות שלכם, או שאתם מעוניינים להוביל וללוות תהליכי ריפוי מהותיים בתוכן.
אם אתם מתגעגעים ללמידה כמו שהיא אמורה להיות - חוויה חושית שנמשכת אל תוך כל רגע בחיינו. 

אנו שואפים ליצור קבוצה מגוונת ומאוזנת ככל האפשר. תינתן העדפה לבוגרי הקורס השנתי של 'שפת הציפורים'.

חשוב לקחת בחשבון

חלק מהותי מהלימוד מתבסס על תרגול עצמי ולכן בסיום כל מפגש יקבלו המשתתפים "מתנות חוץ" - תרגילים ליישום בבית בין המפגשים ( 10-30 דק' ביום). 

לתרגילים אלו יש חלק משמעותי ביותר בתהליך הלמידה לכן חשוב לקחת זאת בחשבון  כשנרשמים.

מפגשי ליבה

לאורך הקורס יתקיימו 2 מפגשי ליבה משותפים לכל הקורסים השנתיים של שפת הציפורים:

 • סדנה אל תוך עולם הנוצות המרתק עם הצלם יובל דקס.

 • סדנה בנושא 'אני האחר והטבע - מעגלי חיבור' עם אסי שורק, מייסד טבע ומהות.

המפגשים יקרבו מעט יותר בדרך לחוויה עמוקה ומלאה יותר של המציאות.

מה עוד?

משתתפי הקורס יוכלו להנות מהאפשרויות הבאות:

 • אפשרות להשתתפות בצוות התכנסות שפת הציפורים - צוות ההתכנסות עובד במודל 8 המגינים, להיות חלק מה"בלוט" של ההתכנסות מעמיק את ההבנה של ישום המודל. צוות הבלוט יורכב ממשתתפי הקורסים השנתיים לדורותיהם.

 • מסע שורשים לקלהרי - בסיום השנה תצא קבוצה קטנה של בוגרי הקורסים השנתיים שלנו לשהות עם אנשי הסאן שאורח חייהם קרובה מאוד לדרך שבה אבותנו ואמהתנו הקדמונים. אנשים אלו חיים בכל רמ"ח איברהם גששות, שפת הציפורים ועוד שלל מדהים של מיומנויות שאנחנו ממש רוצים לדעת. ההשתתפות במשלחת לאחר ראיון אישי. עוד על המסע.

 • מפגשי בוגרים - מסיימי הקורס השנתי יצטרפו ל"קהילת הבוגרים של שפת הציפורים" ויוכלו להנות ממפגשי קהילה חודשים בנושאים שונים  שמטרתם לשמור את האש של החיבור לטבע חיה ובוערת, לפרטים.

%D7%92%D7%9C%D7%A2%D7%93%20%D7%91%D7%95%
טאווה גורן חיטין.jpg
טאווה (חמוטל) גורן-חיטין

אני טאווה, נולדתי בקיבוץ משמר העמק. 

כמי שגדלה בקיבוץ בשנות השמונים זכיתי לחוות את שני צידי המטבע של החיבור/ניתוק מהטבע (כשאני אומרת טבע אני מתכוונת גם לעצמי…). 

הילדות שלי רצופה בחוויות חיבור כמו הליכה יחפה, זמן משחק חופשי ביער, בישול על מדורה, מנוחת צהריים (של כולם!), אכילת צמחי בר ועוד ועוד, כל אלו היו חלק משגרת היום ולא אירועים נדירים. ומצד שני ניתוק כמעט כואב פיזית כמו להתעורר משנת הלילה לצלילי פקודת "בוקר טוב!" של המטפלת, בדרישה לשבת בכיתה מול לוח וללמוד כ"כ הרבה שעות ביום ואז לחזור הביתה ולשבת לעשות תרגולי בית וגם כאן יש לי דוגמאות אין ספור.

היום בדיעבד אני יכולה להגיד שהשילוב הזה זרע בי ידיעה של חיבור עמוק לצד כמיהה לנוכחותו בכל הרבדים.

בשנות ה 30 המוקדמות שלי פניתי ללימודי חינוך וסביבה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגינים ב Wilderness Awareness School שבמדינת וושינגטון בארה"ב. 

בהתחלה הופתעתי מאוד - הקצב הואט, המעברים - כמו מעבר משינה לערות, מנוחת צהריים או מפעילות אחת לאחרת, קיבלו מסגרת ומקום של כבוד, שרנו, צחקנו, שוטטנו ומתוך כל זה למדנו המון.

עברתי בשנה הזו תהליך חיים מואץ - הגעתי כתינוקת שאינה מכירה דבר בסביבתה: הצמחים, החיות, מזג האויר ומיומנויות ההתמצאות בשטח היו שונות לגמרי מכל מה שהכרתי, ובסוף השנה יצאתי (יחד עם כל הכיתה שלי) למסע התבגרות: שבוע הישרדות בשטח, ללא ציוד מלבד הבגדים שעל גופי והידע שרכשתי במהלך השנה.

למרות שהסביבה הייתה זרה -  גם הסביבה הביולוגית, גם השפה והניואנסים האנושיים תרבותיים, הייתה לי תחושה עמוקה של חזרה הביתה, כ"כ עמוקה שלא פעם עלה בי עצב עמוק כשפתאום הרגשתי שאני מקבלת דברים שאפילו לא ידעתי שחסרים לי….

במהלך הלימודים, לאט לאט, נחשפה התבנית לפיה השיטה עובדת תבנית שמילאה אותי בפליאה, ממש כמו קורי עכביש: מורכבת אבל פשוטה, חזקה ועדינה מאין כמוה, יופי מפעים הנגלה רק למי שמחפש אותו.

נלכדתי בשמחה רבה בקורי העכביש, והמשכתי לעוד שנתיים של העמקה בלמידת התבנית המופלאה הזו פשוט על ידי זה שהפכתי לחלק מצוות בית הספר: בשנה הראשונה בתוכניות הילדים ובשנה השנייה כעוזרת הדרכה בתוכנית למבוגרים (זו שאני עשיתי בהתחלה).
והנה גם הרשימה הרשמית…:

 • למדתי ולימדתי ב Wilderness Awareness School וושינגטון, ארה"ב.

 • לימדתי בקורס "שפת הציפורים" עם אורי ערד.

 • לימדתי בקורס מדריכי ליקוט עם שימי רף.

 • עוסקת בחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג.

 • חוקרת ומפתחת מיומנויות קדומות כגון חניכה, הדרכה, סיפור סיפורים, יחסים וקהילה.

 • חברה בצוות ההפקה של "אבני דרך" ו "שבע אבנים" - התכנסויות מלאכות קדומות.

 • עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בשיפור יכולות הדרכה והובלת קבוצה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

צוות הקורס
מנחים אורחים

אורי ערד

אוהב אדם ציפור וצמח. מייסד "שפת הציפורים" ו"אבני דרך - התכנסויות מלאכות קדומות".

מדריך ותיק ב"שומרי הגן" ובוגר 8 shields Institute.... (לקריאה נוספת לחצו על התמונה)

מוריה בן דרור

נעים להכיר,
שמי מוריה בן דרור ילידת 1970, אמא לשלושה.
מלמדת תקשורת טלפתית עם בעלי חיים, שזו תקשורת על חושית, מקימת המרכז "שפה אחת" ללימוד ופיתוח היכולת לתקשר עם בעלי חיים.

סטפן קסטנבאום

מוקיר תודה לכל רובדי החיים. מדריך ותיק בשומרי הגן, מתכנן פרמהקלצ'ר. בוגר 8 Shields Institute ומורה בצוות שפת הציפורים....
(לקריאה נוספת לחצו על התמונה)

ד"ר דניאל נווה

יש לי את הזכות ללמד אנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן ולימודי סביבה בתוכנית הבינלאומית בבית-הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א. מחקרי מתמקדים בשני נושאים עיקריים:.... (לקריאה נוספת לחצו על התמונה)

נעמה תל צור

נעמה תל צור
שומרת האש
אמא לשלושה מתוקים, שחקנית ב"פשוט תיאטרון יער" מאז הקמתו. .. (לקריאה נוספת לחצו על התמונה)

קהילה
קצת פרטים טכניים

 

משך הקורס 23 ימי לימוד מלאים הכוללים:

15 מפגשים ביום שלישי, פעם בשבועיים*, בין השעות 09:00-16:00 

2 מפגשי ערב - יום שני אחה"צ ועד שלישי בצהריים

יום ליבה המשותף לכל קורסי שפת הציפורים 

3 מפגשים דו יומיים עם לינה (חמישי-שישי) 

מפגש דו-יומי 1: מפגש פתיחה.

מפגש דו יומי 2: התנסות בהחזקת מרחב לפי המודל במפגש הסיכום של קורס מיומנויות ההדרכה.
מפגש דו יומי 3: סיכום הקורס.

*יש כמה מפגשים בהם הרווח הזה משתנה, אנא שימו לב לתאריכים.

 

למעוניינים תהיה אפשרות להמשיך לשנה נוספת של העמקה ברבדים השונים שבמודל וכן לתרגל את השימוש במודל באירועים שונים. 

הקורס יתקיים במרחב המקסים של נחל גחר ביערות מנשה (אזור קיבוץ משמר העמק), במרחב הפתוח, בכל מזג אויר (כמעט). 

יש להצטייד בבגדים נוחים וכל מה שאתם זקוקים לו לשהייה נוחה בחוץ, פרטים נוספים לנרשמים.

 

עלות הקורס: 5600 ש"ח.

מלגות 

קיימות מלגות לקורסים במספר מוגבל, ניתן להגיש בקשה עד ל-10 בספטמבר מכאן.

 
תאריכי המפגשים:

מפגש 1 - 18.10.22

מפגש פתיחה דו-יומי - 3-4.11.22 (חמישי בבוקר עד שישי אחה"צ)

מפגש 3 - 15.11.22

מפגש 4 -  29.11.22

מפגש 5 - 13.12.22

מפגש 6 - 26-27.12.22 (שני בצהריים עד שלישי בבוקר)

מפגש 7 - 10.1.23

מפגש 8 - 24.1.23

מעבר - 9-10.2.23 (שני בצהריים עד שלישי בבוקר)

מפגש 10 - 21.2.23

מפגש 11 - 28.2.23

מפגש 12 - 14.3.23

מפגש 13 - 28.3.23

   

 פגרה

מפגש 14 - 16.5.23

מפגש 15 - 30.5.23

יום ליבה - עוד לא נקבע

מפגש 17 - 13.6.23

מפגש 18 - 27.6.23

אירוע דו-יומי - 13-14.7.23 (חמישי בבוקר עד שישי אחה"צ)

סיכום הקורס - 20-21.7.23 (חמישי בבוקר עד שישי אחה"צ)

*בקרוב נפרסם כמה תאריכים נוספים אופציונאלים למקרה הצורך (סגר וכדומה)

ביטוח

כוונתנו היא לעודד חיים פשוטים של חיבור עם כל מה שסביבנו. אנו מבקשים שתגיעו עם כוונה זו בלבכם ושתיקחו אחריות על פעולותיכם. שהייה בשטח כוללת חשיפה לסיכונים שלא כולנו רגילים אליהם בהכרח - למשל עבודה בסכין, הליכה יחפה, אש גלויה ועוד. אנא הקדישו תשומת לב למעשיכם ולמעשיהם של אחרים במהלך הסדנה. 
אנו מעודדים אחריות אישית. כוונתנו היא לחלוק את נפלאות שפת הציפורים, וגם לכוון לחיי שיתוף, בהם כבוד הדדי ותקשורת בין אישית הינם הכרחיים.

נשתדל להשאיר מאחורינו דעתנות, שיפוטיות וסטריאוטיפיות שמקיפות אותנו ונהנה מהחיבור ביננו כבני אדם המכבדים איש את רעהו.

בעת ההרשמה יתבקש כל משתתף לחתום על כתב אחריות אישי. אנו ממליצים למשתתפים לרכוש ביטוח תאונות אישיות.

מדיניות ביטולים

ניתן לקבל החזר מלא על ביטול ההשתתפות בקורס, פחות דמי הרשמה בסך 600 ש"ח, עד ה-1 לספטמבר.

במידה ומשתתפ/ת יהיה מעוניין לבטל את השתתפותו/ה עד המפגש השלישי יוחזרו 70% מעלות הקורס.

לאחר המפגש השלישי לא ניתן לקבל החזר.

הייתי אומרת שזה כמו אונברסיטה לקלילות ושימחה, אבל מה שיפה בזה זה שזה לא אוניברסיטה, שלומדים על קלילות בקלילות ועל שימחה בשמחה
פתאום הימים שלי בגן ממש כיפים לי, ויש איזה שהוא קסם באוויר.
בשבילי זה היה למצוא מקום.
הקושי עלה בכל מקום שעבדתי בו, וכשבאתי לשיעורים שלך הייתי ממש בתחושה ששום דבר לא מתאים לי ולא הולך לי, באיזה שהוא שלב עלה גם דיכאון...
אצלך למדתי להרגיש בטוב, בתשוקה, בשימחה גם כשאני עובדת, למצוא את המקום הזה גם כשעושה משהוא ש“צריך“.
כל השנה עמדתי מול הסוגיה הזו, בחנתי אותה מכל הכיוונים, אבל את לימדת אותי לשחק איתה, לצחוק איתה וזה עשה שינוי גדול.

תודה רבה על הכל. בעיקר על מה שאת, ועל שהבאת את זה בכזו קלות

היער נפתח ומקבל אותנו בחיבוק-
הירוק מסביב חי ומזמין, הנחל החמוד לוחש סודות וכל פינה מסקרנת, נוצצת וקורצת...
זה הזמן שלנו.
תפאורה מושלמת להתכנסות שבטית חיה ופועמת של נשי ואנשי חינוך והדרכה-
הזדמנות לחלוק ידע, מחשבות, התנסויות, התמודדויות
לחוות בעצמנו את המנעד הרחב שהמפגש עם העולם מציע
לתת אמון, לתרגל מבוכה, להפוך לחיה, להשאר באי הידיעה, בהפתעה,
לגלות, להתפלא, להתפעל, להתרגש
לעבור בין צחוק מתגלגל אל שקט פנימי
ושוב- פנימה והחוצה
לחוות נוכחות מלאה ונראות לצד שובבות קלילה והשתטות
לחזור אל עצמנו.

ואת המשחק העדין הזה שבין תנועה לשהות, 
את המעברים האלו והשאלות שהם מעלים,
מלווה ברגישות ומתוך הקשבה עמוקה
אמנית מקצבים רבת קסם ושופעת סיפורי חיים
שרוקמת בעדינות ובביטחון מרחב מאפשר בו לצד סל גדוש טריקים ורעיונות חדשים קיבלנו גם מתנות של חיבור, שיח ומפגש בין א.נשים עם לב פתוח.

תודה טאווה. 
(סמדר אריאל - רכזת חינוך סביבתי החברה להגנת הטבע)

משתתפים כותבים

יש לכם שאלות?
השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בקרוב

Success! Message received.