top of page

שרשרת המורים

בהוקרת תודה עמוקה ביותר לשרשרת המורים מהם מגיע בצורה ישירה או עקיפה הידע שמועבר במסגרת פרויקט שפת הציפורים

 

 

 

 

Jon young ג'ון יאנג

כשהיה בן 8 פגש את טום בראון ובמשך 10 שנים חנך טום את ג'ון באותה הדרך העתיקה שבו טום עבר בעצמו חניכה ע"י "מתגנב לזאב".

ג'ון התמחה במיזוג טכניקות חניכה ומנטורינג (Mentoring) של תרבויות שבטיות בעולם עם כלים של אקולוגיית-שדה מודרנית. לאחר שייסד את Willderness awareness school הדריך ונגע ג'ון בעשרות אלפי אנשים מכל רחבי העולם בסמגרת תוכניות שונות אשר כולן יועדו ליצור חיבור בין בני האדם לטבע שסביבם.

ג'ון יצר מספר תוכניות לימודים וסדרות שיעורים מוקלטים כמו: The Kamana Naturalist Training Program, Animal Tracking Basics ועוד רבים. 

 וכן חיבר שני ספרים:  Coyote’s Guide to  Connecting with Nature – for Kids of All ges ?and Their Mentors,What the robin knows

לאורך השנים הקים ותמך ג'ון במספר ארגונים נוספים העוסקים בחיבור עמוק לטבע, כיום קיימים כ-300 ארגונים בכל העולם אשר פועלים לפי מודל 8 המגינים.

בנוסף למומחה בשפת הציפורים ג'ון הוא גם אשף בסיפור סיפורים, גשש, מוזיקאי, מנטור, סופר ומרצה בחסד.

עופר ישראלי

עופר ישראלי היה מדריך טיולים בסיני. הוכשר כתרפיסט ריכיאני. ניהל במשך 15 שנים קריירה פורייה כמוזיקאי ג'אז בין לאומי. עוסק בתורות לחימה מזרחיות מילדות. חזר לישראל בשנת 2000 לאחר שהות בת 9 שנים בהולנדמשנת 95 למד במקומות שונים בעולם את תפיסת העולם האקולוגית של תרבויות האדמה. על בסיס כל הנ"ל פיתח את תפיסת האקולוגיה המכלולית של "שומרי הגן" אותה העביר באירופה במסגרת בית הספר למודעות טבע וניהול Insight Out שהקים בהולנד, ובישראל במסגרת שומרי הגן – חברה למטרות ציבוריות. ..בשנים האחרונות עוסק בהחדרת הקונספט האקולוגי ההוליסטי הן למערכת ניהול שונות, הן לאינדיבידואלים השואפים לקחת "אחריות למקומם בעולם" והן ע"י יצירת אלטרנטיבה שפויה למערכת החינוך בישראל.לצורך כך עוסק בהכשרת מדריכים לעבודה עם ילדים ונוער. בוגרי הקורסים עובדים ברחבי הארץ עם עשרות קבוצות במסגרות פורמליות ולא פורמליות.…לומד את העולם ומנסה לחיות בו בשלום, החל כמדריך טיולים וממשיך בלהדריך את מנוחת הסובבים ע"י צעקות "המלך הוא ערום" – בואו נחיה בלעדיו… מנגן לעצמו מוסיקה רק כשהאגו ישן… נהנה לפתור חידות גששיות/בלשיות…מוכן לעזור לכל מי שבאמת מוכן לעזור לעצמו…מנהל כל בוקר דיונים על כוס קפה עם הבורא או כל מי שהוא שולח– דיונים שלא נגמרים בהכרח בהסכמה – מזל שדיונים זה לא הכל!  מגדל תאומים, ילדים, ואת שומרי הגן.

עופר ישראלי פגש את טום בראון כחלק ממסע של חיפוש אחר חיבור עמוק ורוחני לעולם שסביבו. מסע שהחל עת הדריך טיולים בסיני וניסה להשתמש באוסף כלים פשוטים שהמציא כדי לחבר אנשים לעולם "מעבר למילים"...מתחילת שנות ה90 למד עופר מטום וממורים אחרים מיומנויות פיזיות ורוחניות של תרבויות אדמה. בשנת 95 הקים בהולנד, בה חי עם משפחתו, את בית הספר INSIGHT OUT במסגרתו העביר את הידע באירופה ובישראל.בתחילת המילניום שב עופר לישראל ויחד עם אשתו יעל פינקרפלד הקימו את שומרי הגן.בוגרי הקורס השנתי הראשון החלו בהדרכת ילדים בסוף השנה.... כיום מונה הארגון כ 50 מדריכים, שהוכשרו במסגרת הארגון, אשר מדריכים למעלה מ 800 ילדים בקבוצות שונות ברחבי הארץ.ארגון שומרי הגן הוקם בשנת 2000 ע"י עופר ישראלי ויעל פינקרפלד ישראלי

טום בראון Tom brown Jr

גשש, סופר ומורה למיומנויות שטח המפורסם ביותר בארה"ב. כשהיה בן 7 פגש טום את מתגנב לזאב אשר חנך אותו בדרך הקיוטה (coyote teaching) ולימד אותו גששות, הישרדות ומודעות. אחרי שמתגנב לזאת הלך לעולמו בילה טום את עשר השנים הבאות בחייו ללא שום חפצים שיוצרו במפעלים, אפילו ללא סכין, תוך שהוא מתרגל את המיומנויות שלמד ממתגנב לזאב. תום חזר ל"ציוויליזציה" והתחיל לחפש אחרי אנשים אשר ירצו ללמוד את כל אשר למד אולם לא מצא אף אחד. הוא היה מבולבל ובודד ועד ששריף מקומי קרא לו לסייע בחיפושים אחרי אדם אשר הלך לאיבוד ביערות. טום מצא את האדם האובד ובתוך התהליך מצא גם את הייעוד שלו.

במשך השנים הבאות טום קיבלת את המוניטין שלו בתור "הגשש" בכך שאיתר שוב ושוב אנשים אשר הלכו לאיבוד או כאלו שנמלטו מהחוק. במהלך השנים עבד עם מספר רב של גופים ממשלתיים ולא-ממשלתיים בארה"ב ובעולם על מקרים של ילדים שנחטפו, ציידים או מטיילים שאיבדו את דרכם וכו' בשנת 1978 פרסם את ספרו הראשון "דרכו של גשש" (אשר תורגם לעברית ע"י שומרי הגן). זמן קצר לאחר מכן הספר, שכלל גם מידע על בית הספר שהקים, התפרסם בצורה רחבה ביותר. כל זה היה לפני כמעט 40 שנה וכיום בית הספר של טום "The Tracker" הינו בית הספר הגדול בעולם בתחומו ומגיעים אליו אנשים מכל רחבי העולם. עם הצלחתו של בית הספר כתב טום 16 ספרים בהם מדריכים על גששות, מודעות, התבוננות בטבע והישרדות וכן סדרה של ספרים על ילדותו, המפגש עם מתגנב לזאב ודרכו הרוחנית. ספריו נמכרו בלמעלה ממיליון עותקים.

Ingwe

נולד בשנת 1914 במושבה בריטית בקניה ובילה את מרבית ילדותו כשהוא רץ יחף במישורים הרחבים של קניה ביחד עם הלוחמים הצעירים של שבט האקמבה (Akamba). אחרי שאומץ לתוך השבט למד מהם את רזי החיים הקרובים לאדמה.

בשנת 1984 הצטרף אינגווי לג'ון יאנג ולבית ספר שהקים (Wilderness Awareness School) בו הוא שיתף בלימוד ובידע אותו ספג מאנשי האקמבה של החזקה וחיפוש אחר חזון חיובי עבור הילדים ועבור העתיד. אינגווי נפטר בשנת 2005, הוא היה ידוע ביכולתו המופלאה לספר סיפורים, ניתן לקרוא ולשמוע את סיפוריו דרך האתר של בית הספר.

Gilbert Walking Bull

נולד לשבט הלקוטה בגבעות של מדינת דקוטה הדרומית כנכד של Moves camp, איש קדוש לשבטו, ונינו שלSitting Bull . מצד אימו הוא קשור בקשר דם לCrazy Hourse ול-Black Elk. גילברט נבחר בגיל צעיר להוביל את הדרך הרוחנית של שבטו, גילברט חונך בדרך המסורתית בעיקר ע"י אנשים בני דורם של סבו וסבתו ולמד מהם את הטקסים, השירים והתרבות של שבטו.

חונכיו של גילברט שמרו עליו מלהגיע לבתי הספר הממשלתיים כך שלא נחשף כלל לתרבות המערבים או לשפה האנגלית עד שהיה בן 16. הידע של גילברט על המסורת של שבט הלקוטה הייתה אמיתית וטהורה וייצגה שושלת תרבותית רצופה אשר נשמרה ע"י אנשים בודדים בלבד. גילברט כתב 4 ספרים על תרבות הלקוטה. משנת 1999 ועד שנפטר בשנת 2007 גילברט חלק את  הדרכים המסורתיות אותם למד עם ג'ון וצוות בית הספר ושינה באופן מהותי ביותר את תרבות החונכות של בית הספר

Jake & Judy Swamp

ביום כדור הארץ בשנת 1980 פגש ג'ון את ז'ק סוומפ, שהיה אחד הצ'יפים בית הזאב של שבט האירוקיס (sub-chief of the Wolf Clan of the Iroquois Confederacy). עקרונות עשיית-השלום והכרת-התודה שג'ק וזוגתו ג'ודי חלקו עם ג'ון ועם צוות בית הספר הפכו לאבני היסוד עליהם מבוססים דרכי הלימוד, פילוסופיית החיים ולדרך בה ג'ון ובית הספר מתנהלים. עם השנים עקרונות אלו גדלו להיות עמוד השדרה של בית הספר בכך שלימדו את הצוות לחבר מחדש אנשים עם האחר בזמן שהם מתחברים מחדש עם עולם הטבע.

במהלך חייו ז'ק הסתובב במדינות רבות בעולם, פגש מנהיגים רבים וחלק איתם מסר של שלום וקהילה דרך הארגון שהקים  The Tree of Peace Society. ז'ק נפטר בשנת 2010.

"מתגנב לזאב" Stalking wolk - grandfather

מתגנב לזאב גדל בהרים של צפון מקסיקו כאדם חופשי מחוץ לשמורות בהם נכלאו האינדיאנים. הוא נולד בשנות ה-70 של המאה ה-19 בזמן בו התרחשה מלחמה גדולה ואלימה, הוא היה חלק קבוצה שנקראה ליפאן  בתוך שבט האפצ'י  אשר מעולם לא נכנעה ללחצי האדם הלבן. הוא עבר חניכה ע"י אנשי השבט שלו בדרך העתיקה והפך להיות שאמן וסייר. כשהיה בן עשרים עזב את אנשיו בעקבות חזון אשר נגלה אליו ובמשך 63 השנים הבאות בחייו הוא נדד בחיפוש אחר מורים ולמד את הדרכים העתיקות משבטים רבים ואנשים אשר חיו קרוב לאדמה. מתגנב לזאב נדד לאורכן ולרוחבן של אמריקה הצפונית והדרומית, עוקב אחרי הקריאה של הבורא. הוא מעולם לא גר בבית, נהג ברכב, שילם מיסים או חי בתרבות המודרנית. כשהיה בן 83 פגש על גדת נהר ילד אשר אסף מאובנים, הוא זיהה את אותו הילד בתור האדם איתו עליו להעביר את שנותיו האחרונות וכי עליו ללמד אותו את כל הידע אשר רכש במהלך השנים. שמו של אותו הילד הוא  טום בראון, טום למד לא רק את כל הידע שאסף מתגנב לזאב עם השנים אלא גם את התמצית של התרבות האפצ'ית בת אלפי השנים. כשטום היה בן 18 הוא פגש ילד על גדת נהר ובמשך 10 שנים חנך טום את אותו הילד באותם הדרכים העתיקות בהם הוא עצמו למד, אותו היד הוא ג'ון יאנג.

(הטקסט והתמונה מתוך האתר של טום בראון)

Please reload

bottom of page