top of page
IMG_9828.JPG

העמקה בנקודת ישיבה - התבודדות 
17-22 במרץ 2024

שלום עליכם

אני (אורי) שמח להזמין אתכם לעשות ביחד משהו שאני מאוד אוהב לעשות ויש לו ערך רב במסע חיים האישי שלי. זמן לבד במדבר מאפשר חיבור באופן צלול נקי אל כוחות החיים הנפלאים של העולם שלנו.

אחד התרגולי ליבה המרכזיים בכל הלימוד שלנו הוא נקודת הישיבה שבה אנחנו נמצאים במקום ופותחים את כל החושים, קשובים ובתשומת לב לבעלי החיים סביבי ובמקביל לקולות שבתוכי ומתוך זה נוצרת מערכת יחסים משמעותית עם המקום ועם היצורים שבו. 

איך זה מרגיש לשבת במשך 5 ימים בנקודת הישיבה?

תופעה מרתקת עבורי היא היחס של בעלי החיים אלי כשאני נמצא משך פרק זמן ממושך לבד בנקודת ישיבה. משהו בגודל של הבועה שלי (נוכחות שמעבר לגוף) הולך ומצטמצם, לפעמים למימדים זעירים ממש, והמצב הזה מאפשר מפגשים מיוחדים ואינטימיים עם תושבי המדבר המעופפים, הזוחלים, הצומחים, ההולכים על ארבע וגם עם כאלו שמעולם לא ראיתי או הצלחתי להתקרב או בכלל ידעתי שקיימים...

הסרט "מורתי התמנונית" מראה הצצה מהממת לאדם שלקח את מערכת היחסים הזו הלאה לשנה שלמה (חבר שמכיר את הבמאי סיפר שמדובר בשנים רבות של קשר עם תמנונים ועם האזור שבו צולם הסרט).


מעניין לראות שהרבה אנשים בעלי חיבור חזק בילו פרקי זמן משמעותיים לבד במדבר וגם, כמעט בכל הזרמים הרוחניים שהלכת בהם, קיים תרגול שכולל בתוכו זמן משמעותי של התבודדות בטבע. 

אני לא בהכרח יודע להסביר מה בדיוק קורה שם. אבל ברור לי מאוד, אחרי אי אילו התנסויות בהם יצאתי לבד למדבר, הבנתי כי הזמן הזה מאפשר איזשהו שקט תודעתי שמאפשר לראות את החיים, על שלל רובדיהם, בצורה הרבה יותר נקייה ובהירה, ואולי גם להיות פתוח לידע שמגיע אלי ממקומות אחרים.


הכוונה של השבוע המשותף היא להרגיש את העוצמה של לבד, להיות בנוכחות, לפתוח את חושינו, להקשיב לקולות, להתבונן במראות המרהיבים שהמדבר מספק, להתבוננן ממושכות וליצור מערכות יחסים עם בעלי החיים שיגיעו לבקר, להתמסר לשמיים הגדולים, לרוח שנושבת, לשמש החמימה, לאוקיינוס הכוכבים של הלילה, להקשיב ללב, ללא ציפיות או כוונות, הקשבה פתוחה, כמו המדבר. התבוננות מתמדת פנימה, החוצה ושוב פנימה.

אין הכוונה לוויז'ן קווסט או לכל התמודדות פיזית אחרת או הימנעות ממים או מזון  מרחב התנועה, וכו'. יש לי כבוד עמוק לתרגולים עתיקים אלו, והלכתי בדרך זו שנים רבות, אבל לא זו הכוונה כאן. מי שמחפש חוויה כזו, יש בארץ ובעולם אנשים נפלאים שמציעים אפשרויות כאלו, בהם שניים מהאנשים שליוו את תהליכי הצמחיה שלי: תומר פיין ועופר ישראלי.

האזור בו נשהה הוא אזור נחל פארן, בין שחרות למצפה רמון, במקום מרוחק ונקי כמעט לחלוטין מפעילות אנושית. האזור שוקק חיים באופן מאוד מיוחד, עם כמות ומגוון צומח עשירים וחריגים לאזור צחיח זה, שמביאים אליהם כמות עשירה ומפתיעה במיוחד של יצורי המדבר: מדברונים, פראים, שחורי זנב, צבאים, זנבנים, שועלים, ראמים, בולבולים, עפרונים, שנוניות, חומטים, שחאוריות, קוצנים, זאבים, גרבילים, עורבים חומי-עורף, צבועים ועוד שפע משמח במיוחד!

זכיתי לשהות באזור פעמים רבות בשנים האחרונות והמפגשים המשמחים עם בעלי החיים לא הפסיקו להפתיע!


השבוע יתחיל ביום ראשון ויסתיים בשישי בצהריים כאשר הכוונה היא שמתוכו כל משתתפ.ת ישהו 5 ימים ו-4 לילות לבד.

ביום הראשון, ולפני היציאה לזמן לבד נבלה ביחד היממה הראשונה, נכיר אחד את השניה ואת האזור, נשתף בייחולים ובפחדים.

לאחר מכן כל משתתפ/ת יבחר בעצמו את האזור בו יבלה את הזמן לבד, עם כוונה שהמרחקים בין המשתתפים יהיו כאלו שמאפשרים פרטיות לכל אחד/ת ביחד עם תחושת בטחון, כאשר במחנה יש כל הזמן נוכחות שלי או של תומכ/ת. כל אחד/ת יחליט כמה רוצה להתרחק מהמחנה.

בסיום הימים לבד נחזור ונשהה ביחד את יממה האחרונה, נשתף חוויות, נקשיב לסיפורים ונכין את עצמנו ביחד לחזרה.

"אני לא הולך לחפש את אלוהים

אני הולך לבקש מפגש 

עם שחור-זנב חופשי

צביה חדת חושים

לטאה קלת תנועה

חרדון סובלני

ארנבת עדינה

עם קולו העדין של ליבי

בהם אבקש לפגוש את האלוהי"

 

הכוונה היא לקבוצה של 12 א.נשים.
ניפגש ביום ראשון בשעה 11:00 באזור נאות סמדר, נסיים בשעה 12:00 ביום שישי.

מפגש הכנה מחייב יתקיים ב-1 בפברואר בשעות 17:00-20:00 ביודפת.

ההרשמה פתוחה רק לבוגרי קורסים שנתיים שלנו (שפת הציפורים, שפת הפרא, שמונת המגינים, וציור בר). ההשתתפות תהיה על בסיס תרומה + השתתפות בעלויות המזון ומנהלה.

לאור המצב הארכתי את זמן ההרשמה, ניתן להצטרף עד ל-31 בינואר 2024

ההשתתפות מותנית בשיחה אישית עם אורי

לשאלות מוזמנים ליצור איתי קשר בנייד או במייל

אורי

(את הבז השחור שבתמונה למעלה פגשתי באחת ההתבודדויות שלי)

קצת תמונות שצילמתי באזור
bottom of page