top of page

צוות שפת הציפורים

IMG_0094.JPG

אורי ערד

יליד 1981, חי ביודפת עם רבקה אהובתי. אוהב אנשים ציפורים, צמחים דגים, יונקים ויצורים שאוהבים להסתתר....
מאז שאני זוכר את עצמי היופי, העוצמה והמסתוריות של הטבע ריתקו אותי. התחלתי להדריך בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע בחברה בגיל 16, תוך כדי שירות צבאי בגרעין נח"ל של החברה להגנת הטבע פגשתי "במקרה" את שומרי הגן. המפגש הזה היה בהחלט נקודת מפנה חשובה בחיי שגרמה לי להבין שיש עוד אנשים כמוני שמחפשים לחיות בשפיות קרובה לטבע ושאני לא המשוגע היחידי ולא צריך למצוא לי איזה אי בודד לבלות בו את שארית חיי כמו שתכננתי מאז ילדותי.
אחרי סדרה של מפגשים יוצאי דופן עם ציפורים מדהימות באתיופיה חזרתי לארץ והחלטתי שאני משקיע את כל הזמן והמרץ שלי בכדי להפוך לצפר.
את שפת הציפורים הכירה לי חברתי היקרה ג'ניפר ברזי במהלך הרפתקאה משותפת ומשוגעת בתוכנית שהשתתפנו בה ביחד בבית הספר living wild בוושינגטון, ארה"ב. משם כבר לא הייתה דרך חזרה, ג'ן העבירה לי הקלטות של ג'ון יאנג כשהוא מדבר על שפת הציפורים ופשוט הרגשתי שמצאתי את הידע והמורה שחיפשתי במשך שנים רבות. הצטרפתי לתוכנית לימודים ב- 8 Shields Institute בקליפורניה ומאז אני מתמלא בהשראה משיטות הלימוד והחניכה בקהילה התומכת והבינלאומית שנוצרה סביב בית הספר. מרגיש זכות גדולה להיות חלק מקבוצת א.נשים שמביאים/ות לישראל את הידע העתיק הזה שנמצא בבסיס של כל יצור חי.
לאורך הדרך פגשתי אנשים מורים וצפרים מדהימים שלקחו אותי כל פעם צעד נוסף בהכרות ובמפגש שלי עם עולם הציפורים והנה הזדמנות להודות להם: ליאור כסליו, ערן בנקר, טוביה קהן, יואב פרלמן, ברק גרניט, אמיר בלבן, אלי חביב עדו קרן ועוד שפע של מורים מזדמנים. תודה.

IMG_0094.JPG

סטפן קסטנבאום

תוך כדי שאני כותב מילים אלו אני חווה התרגשות והכרת תודה עצומה.
אני יליד 82, אב לשלושה. מתגורר במצפה מתת.
בוגר 8shields institute מדריך בשומרי הגן, מתכנן פרמקלצ'ר.
במשך שלושת העשורים הראשונים של חיי אני זוכר את עצמי מתהלך אם תחושה של בידוד. כל מה שקורה סביבי נראה כחסר משמעות או לא נראה כלל.
בתור ילד שגדל בעיר ועבר לכפר ההרגשה הזו רק הלכה והתעצמה. משהו תמיד היה חסר. לא ידעתי מה הצמחים שמקיפים אותי, לא ידעתי מי החיות הסובבות אותי, לא ידעתי בדיוק מה הדרך הנכונה לפנות לקהל בני האדם העומד סביבי.
כאשר נולדה בתי הבכורה החלטתי שלא עוד. אני חייב לפתח בי כלים לראות את העולם ולהכיר אותו טוב יותר, להצליח לראות יותר, להכיר לעומק. היום אני יודע שזאת היית כמיהה אנושית ובסיסית לחיבור.
הרגשתי צורך בלתי נשלט לפתח בי את היכולת להעביר לילדיי ידע בסיסי על מה שסובב אותנו.
הרגשתי צורך להעניק להם חיים של חיבור.
זה הרגיש כמו הכרח. עשיתי ניסיונות רבים כדי ללמוד ולהבין את העולם שסביבי. כך הגעתי, לפני כ16 שנה ללימודי הפרמקלצ'ר ואז לשומרי הגן.
כעבור מספר שנים של הדרכה בארגון מעורר ההשראה הזה הגעתי שוב לאותה הנקודה. משהו חסר. הידיעה וההבנה שלי פגשה קיר חדש וגבוה שדרכו לא הצלחתי לראות. למזלי הרב הכרתי (בזכות אורי ערד וטאווה גורן חיטין) את 8 shields institute ואת "שפת הציפורים".
העיניים נפתחו לרווחה, הבנה של המערכות הפעולות סביבי החלה לחלחל והקיר נעלם, התמוסס.
היום אני מעביר קורסים בשפת הציפורים, עוסק בליווי מורים וצוותים חינוכים במסגרות חינוך יער, שותף להסבת אקדמאים למחנכי יער ותמיד מקפיד להישאר תלמיד. כי מורה טוב הוא קודם כל תלמיד!
הציפורים הן אלו שעזרו לי לפורר את הקיר ולפתוח בפני את השער אל עולם שלם והדגם של שמונת המגינים עזר לעשות בכל זה סדר. כך נפתח לו עולם של הקשבה לכל. תודה רבה לכל הנסיבות המורים והחברים שהובילוני עד כאן.
תודה רבה לציפורים.

IMG_0094.JPG

איתן רובינשטיין

מוקיר תודה מעומק ליבי על מסע חיים מופלא שהנחה אותי עד לרגע הזה.
יליד 1975, מתגורר בטבעון עם אהוביי ליבי, טל, ושלושת ילדנו.
מאז ילדותי, שהיתי בטבע רבות ואהבתי אותו מאוד. חשבתי לתומי, שזהו הרובד העמוק ביותר האפשרי לחיבור עם הטבע.
ואז לגמרי במקרה, התווודתי לשפת הציפורים. מאותו הרגע, נפתח בפני שער לעולם קסום של פליאה, חיבור, סקרנות והקשבה. זכיתי לגלות מימד נסתר שלא ידעתי על קיומו. החיים נהיו להרפתקה יום-יומית, ושפת הציפורים הפכה לעיסוק המרכזי בחיי. אשמח לעזור, לאלו שיבחרו בכך, לצעוד דרך השער הקסום של שפת הציפורים.

תודה ענקית למורים שלי, אורי וסטפן, ותודה לטבע, שמזכיר לנו, תמיד, שהכל בסדר.

IMG_0094.JPG

אפרת תורן

נולדתי ב 1990, וכיום אני חיה בחוף הכרמל עם אסף בן-זוגי. אני חוקרת ביו אקוסטיקה (בעיקר ציפורים) במסגרת תואר שני בביולוגיה, בוגרת תואר ראשון בחינוך אנתרופוסופי והוראת מדעי הטבע, מחנכת יער ובוגרת הכשרת המדריכים של שומרי הגן.
מאז שאני זוכרת את עצמי אני קשורה לטבע בכלל ולחיות בפרט. תחילה היה זה בעיקר לחיות הבית בו גדלתי, אך עולם הטבע מסביבי עדיין נותר רחוק.
בגיל 18 הגעתי לבי"ס שדה הר-הנגב של החברה להגנת הטבע, התאהבתי בנגב ובמשך 6 שנים עבדתי כמדריכת טיולים.
שם, נחשף בפני עולם ידע עשיר ומגוון, אך עם הזמן הרגשתי שה"ידע" אינו מספיק, משהו היה חסר...
לשמחתי, שבילי המדבר הפגישו אותי עם ארגון שומרי-הגן וב 2013 הצטרפתי לקורס המדריכים. בקורס נוכחתי לגלות שה"ידע" הוא אכן נדבך חשוב להכרת סביבתנו, אך הרגש וההקשבה הם אלו שיוצרים את הקשר, רוקמים חיבור עמוק לעולם בו אני חיה ומקנים לי תחושת בית ושייכות.
דרך שומרי הגן התוודעתי ל"שפת הציפורים" וב 2017 הצטרפתי לקורס בהרי ירושלים בהדרכתם של אורי וסטפן.
ההתנסויות השונות לאורך המפגשים והכלים שקיבלנו בקורס, פתחו בפני שער "חדש-ישן" לעולם.
דרך ההקשבה לציפורים אני לומדת להקשיב לעולם סביבי; לאנשים, לחיות, לצמחים ולאדמה, וכמו כן להקשיב פנימה- להכיר ולדייק את עצמי.
דרך שפת הציפורים אני לומדת לחיות ביתר תשומת לב ורגישות ועל כך ליבי מלא הכרת תודה!

IMG_0094.JPG

טאווה (חמוטל) גורן חיטין

​אני טאווה, נולדתי בקיבוץ משמר העמק. 

כמי שגדלה בקיבוץ בשנות השמונים זכיתי לחוות את שני צידי המטבע של החיבור/ניתוק מהטבע (כשאני אומרת טבע אני מתכוונת גם לעצמי…). 

הילדות שלי רצופה בחוויות חיבור כמו הליכה יחפה, זמן משחק חופשי ביער, בישול על מדורה, מנוחת צהריים (של כולם!), אכילת צמחי בר ועוד ועוד, כל אלו היו חלק משגרת היום ולא אירועים נדירים. ומצד שני ניתוק כמעט כואב פיזית כמו להתעורר משנת הלילה לצלילי פקודת "בוקר טוב!" של המטפלת, בדרישה לשבת בכיתה מול לוח וללמוד כ"כ הרבה שעות ביום ואז לחזור הביתה ולשבת לעשות תרגולי בית וגם כאן יש לי דוגמאות אין ספור.

היום בדיעבד אני יכולה להגיד שהשילוב הזה זרע בי ידיעה של חיבור עמוק לצד כמיהה לנוכחותו בכל הרבדים.

בשנות ה 30 המוקדמות שלי פניתי ללימודי חינוך וסביבה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגינים ב Wilderness Awareness School שבמדינת וושינגטון בארה"ב. 

בהתחלה הופתעתי מאוד - הקצב הואט, המעברים - כמו מעבר משינה לערות, מנוחת צהריים או מפעילות אחת לאחרת, קיבלו מסגרת ומקום של כבוד, שרנו, צחקנו, שוטטנו ומתוך כל זה למדנו המון.

עברתי בשנה הזו תהליך חיים מואץ - הגעתי כתינוקת שאינה מכירה דבר בסביבתה: הצמחים, החיות, מזג האויר ומיומנויות ההתמצאות בשטח היו שונות לגמרי מכל מה שהכרתי, ובסוף השנה יצאתי (יחד עם כל הכיתה שלי) למסע התבגרות: שבוע הישרדות בשטח, ללא ציוד מלבד הבגדים שעל גופי והידע שרכשתי במהלך השנה.

למרות שהסביבה הייתה זרה -  גם הסביבה הביולוגית, גם השפה והניואנסים האנושיים תרבותיים, הייתה לי תחושה עמוקה של חזרה הביתה, כ"כ עמוקה שלא פעם עלה בי עצב עמוק כשפתאום הרגשתי שאני מקבלת דברים שאפילו לא ידעתי שחסרים לי….

במהלך הלימודים, לאט לאט, נחשפה התבנית לפיה השיטה עובדת תבנית שמילאה אותי בפליאה, והיא ממש כמו קורי עכביש: מורכבת אבל פשוטה, חזקה ועדינה מאין כמוה, יופי מפעים הנגלה רק למי שמחפש אותו.

נלכדתי בשמחה רבה בקורי העכביש, והמשכתי לעוד שנתיים של העמקה בלמידת התבנית המופלאה הזו - פשוט על ידי זה שהפכתי לחלק מצוות בית הספר: בשנה הראשונה בתוכניות הילדים ובשנה השנייה כעוזרת הדרכה בתוכנית למבוגרים (זו שאני למדתי בה בשנה הראשונה).
והנה גם הרשימה הרשמית…:

למדתי ולימדתי ב Wilderness Awareness School וושינגטון, ארה"ב.

לימדתי והייתי שותפה בבניית קורס "שפת הציפורים" עם אורי ערד.

לימדתי והייתי שותפה בבניית קורס מדריכי ליקוט עם שימי רף.

עוסקת בחינוך ופיתוח יכולות למידה דרך מיומנויות הישרדות בשיטת 8 המגנים לפי ג'ון יאנג.

חוקרת ומפתחת מיומנויות קדומות כגון חניכה, הדרכה, סיפור סיפורים, יחסים וקהילה.

חברה בצוות ההפקה של "אבני דרך" ו "שבע אבנים" - התכנסויות מלאכות קדומות.

עוסקת ביחסים בין אדם לסביבתו, לחברו ולעצמו, בבניית קהילה, בשיפור יכולות הדרכה והובלת קבוצה, בדינמיקה קבוצתית ובמיצוי ופיתוח יכולות למידה אישיות.

IMG_0094.JPG

נטע קומורניק

ילידת 1989, נשואה לאורי, קמה למשמע ציפורי יער אלוני התבור של טבעון בה מתגוררת.
בעלת הכשרה ותואר שני בתחומי אומנות, טיפול, חינוך וולדורף ויער. בעלת סטודיו יער לאומנות, ציירת, מאיירת, מנחה ציור בר - ציור בשטח הטבעי, מנחה שפת הציפורים, מורה לציור וממייסדי "בית החינוך ילקוט הרועים" ביה"ס יער בצפון רמת הגולן.
אהבתי הגדולה עוד מילדות היא להיפגש עם חיי הבר ובעיקר דרך התבוננות, רישום וציור.
יש לי הזכות לחלוק את אהבתי לציור דרך ההוראה ולהציג את יצירותיי בתערוכות שונות לאורך השנים.
מאמינה בכל מעודי בחיבור עמוק לטבע שמתאפשר דרך הציור ובאפשרות של כל אדם ליצור ולהנות מכך!
חשה הכרת תודה גדולה להיות חלק מצוות שפת הציפורים, בזכות המפגש עם שפת הציפורים נפתח בפני שער להקשבה, התבוננות והיכרות עמוקה עם הציפורים בפרט ועולם החי סביבי בכלל.

מודה לציפורים על אינספור רגעי השראה, על אינספור שיעורים ורגעים משני חיים.


IMG_0094.JPG

יעל אוהל

לפני מספר שנים החלטתי לצאת לחיפוש מעמיק יותר אחרי 'חיבור 'ביום יום ובכל רגע של החיים.

שנה לאחר מכן החלטתי לעלות לארץ מקליפורניה עם בעלי ושלושת ילדי הקטנים.

היום אני גרה ביודפת והשנה אצטרף לצוות ההדרכה של שפת הציפורים. רוב הזמן אני מסתובבת ביודפת עם המשקפת ומתרגשת מחדש כל פעם כשאני מוצאת ומכירה ציפור.

IMG_0094.JPG

ענת ברות

איזה כיף זה להיות זקנה ועוד יותר, להיות זקנה בשבט, בקהילת שפת הציפורים.
גדלתי בכפר בחצר האחורית צמחו בגאון שני עצי זית בני 400 שנה, גידלנו ירקות
בגינת הירק ובעלי חיים .כשבגרתי יצאתי לעולם הרחב ולאחר שנות נדודים גיליתי
כי יעודי בחינוך הפתוח. שבתי והעמקתי בעולם האקדמיה בהכשרת פרחי הוראה.
לקראת פרישה, בגיל שבו שוב לא יודעים מה נעשה כשנהיה גדולים, קבלתי הצעה
לבוא ללמוד את שפת הציפורים. את השפה אני עדיין לומדת בסקרנות מרובה.
ויחד עם א.נשי הקהילה, יושבת ביער סביב המדורה וטווה קורים עדינים אל כל
ההוד הנגלה סביבנו.

IMG_0094.JPG

תומר ויב

יליד 1975, אב לאלה ובן זוג לעדי. מתגורר בקרית טבעון ואיש חינוך בגיל הרך כ-17 שנה.
בעל שני תארים בחינוך לגיל הרך, בוגר לימודי שומרי הגן ושפת הציפורים ובעל רצון תמידי לחקר וסקרנות מהחיים.
נחשפתי לעולם הציפורים במקרה (או שלא במקרה?!) ונגלה לי עולם מקביל לשלנו, שנותן לי נקודת מבט נוספת על החיים, על חינוך, חיבור והתפתחות אישית.

תודה לחוץ שמאפשר לראות פנימה ולכל המורים והדמויות שנפגשתי בדרך ולאלה שיבואו בעתיד.

IMG_0094.JPG

דנה טל שגב

נולדתי ביפו ב1980 כיום גרה בעין הוד.
במהלך חיי נדדתי בין חיים בעיר לחיים בכפר. החורש הסבוך משך אותי לשיטוטים אינסופיים וחיפוש מתמיד אחר מפגש עם החוץ ועם עצמי.
יש בי תודה גדולה לפלא הזה שנקרא "שפת הציפורים" שמזכיר לי איך כל הקולות והאלמנטים השונים חוברים לדבר אחד שלם.
מסע חיי, הפגיש אותי עם הליווי הרוחני והדרך הבודהיסטית, המגלמים בתוכם איכות של הקשבה עמוקה וחמלה, את אותן האיכויות אני מוצאת בחווית הגילוי היומיומית המרגשת של שפת הציפורים, המטעינה את חיי בהתרגשות, בפליאה ובהנאה גדולה..

IMG_0094.JPG

גל טל

בת 40, מפרדס חנה אמא לשניים בחינוך ביתי.
עוסקת בחינוך סביבתי יותר מ-15 שנים בעיקר דרך החברה להגנת הטבע,
ויש לי תואר שני בלימודי הסביבה מביה"ס פורטר מאוניברסיטת ת"א.
אוהבת את השקט ותחושת הבית שהטבע נותן לי, להיות בפליאה והתרגשות כילדה מהדברים הקטנים, ולהודות עליהם.
נהנית לבלוש אחר עקבות, להתנסות בגילוף ובקליעה, לאסוף נוצות, ובעיקר להעביר הלאה את ההשראה שלי מהשהייה בחוץ.

מנחים אורחים
מיכל קרמונה וימן
דני נווה.jpg

ילדת 1987, אמא לשניים, מתגוררת בשכונת שפירא בתל אביב. בוגרת שנה א' ושנה ב' של שפת הציפורים.
נולדתי וגדלתי בקיבוץ אפיק בדרום רמת הגולן. הילדות באזור המיוחד והמבודד הזה הפגישה אותי עם בעלי חיים רבים, הציפורים היו האהובות עלי. כשגדלתי עוד היו הנשרים מבקרים בשמי הקיבוץ באופן תדיר והם הילכו עלי קסמים. הציפורים הענקיות שחוצות את הואדי בדממה מוחלטת, וגורמות לכל כלבי הקיבוץ לנבוח ולסמן לי כי כדאי לצאת החוצה, הנשרים בשמיים.
אחרי שסיימתי תיכון נפגשתי עם צפר בשם אריה אוהד בדרום רמת הגולן, הוא לקח אותי תחת חסותו, צייד אותי במגדיר ומשקפת וקרא לי להצטרף אליו לסקרים של ציפורי שיר באזור גמלא. התמכרתי. עיינתי במגדיר ללא הפסקה והתחלתי להכיר בצורה קפדנית את המגוון המדהים של ציפורי השיר היציבות והחולפות בצפון הארץ.
כשעברתי לתל אביב פניתי למסלול שונה, לימודי חינוך וספרות. הפכתי למורה ומחנכת (עד היום) אך אהבת הציפורים לא נטשה אותי, ואני לא עזבתי אותה.
חשבתי כי בתל אביב לא אוכל למצוא את השפע והמגוון שפגשתי בצפון. טעיתי. את הטעות הנהדרת הזאת גילתי בעזרת שפת הציפורים. בימי הקורונה התחלתי ללמוד מרחוק, וגיליתי את סוד פינת הישיבה.
כמה התרגשתי לגלות כי מאחורי הבית שלי, בין איילון לקיבוץ גלויות, מבקרות ציפורים שלא העלתי בדמיוני הפרוע ביותר. אני זוכרת את ההתרגשות וההתפעמות שחוויתי כשפגשתי לפתע חכלילית עצים מאחורי הבית. מרעידה זנב ומבהיקה חזה. שפת הציפורים גילתה לי עולם פראי, מסתורי, צבעוני ומסחרר שקיים על גבול הכביש הסואן ביותר בארץ. למדתי לשבת ולהקשיב להן, להתחבר לעולמן ודרכן גם להתחבר אל העולם האנושי בצורה ערה יותר..
הלמידה מפינת הישיבה לא מפסיקה, והיום אני אפילו מתקשה לעזוב את תל אביב ולצאת לסוף שבוע לבקר את ההורים ברמת הגולן, כי מי יודע מה יתרחש בינתיים בעולם של מורותי הציפורים בפינת הישיבה שלי בתל אביב. אני מודה על האפשרות לחלוק את המתנה הנהדרת, המרגשת ומלאת התקווה הזאת. שפת הציפורים.

אסי שורק
דני נווה.jpg

פסיכולוג קליני מומחה. מייסד טבע ומהות מנהל את בית הספר לפסיכותרפיה. מטפל בטבע. עוסק בתרגול אומנויות תנועה ותרגול מדיטציה.

איילת באשר
דני נווה.jpg

גרה בעמיקם יחד עם ילדיי ובן זוגי. מדריכה ילדים ונוער בשומרי הגן ומלווה סדנאות ליקוט. אוהבת את הטבע על כל יופיו ותבונתו. נהנית ללקט, ליצור, לרקוד ופשוט להיות יחד עם קהילה וחברים טובים.
רכזת צוותי הילדים בהתכנסויות אבני דרך ושפת הציפורים

נעמה תל צור
דני נווה.jpg

שומרת האש
אמא לשלושה מתוקים, שחקנית ב"פשוט תיאטרון יער" מאז הקמתו.
מנחת סדנאות תיאטרון ומורה בקורס שנתי ביער של המצאה וסיפור סיפורים.
חברה באנסנבל תדהרים- תיאטרון פלייבק. מורה ב"שיטת ימימה-לימוד חשיבה הכרתית".

דנה טל שגב
דני נווה.jpg

נולדתי ביפו ב1980 כיום גרה בעין הוד.
במהלך חיי נדדתי בין חיים בעיר לחיים בכפר. החורש הסבוך משך אותי לשיטוטים אינסופיים וחיפוש מתמיד אחר מפגש עם החוץ ועם עצמי.
יש בי תודה גדולה לפלא הזה שנקרא "שפת הציפורים" שמזכיר לי איך כל הקולות והאלמנטים השונים חוברים לדבר אחד שלם.
מסע חיי, הפגיש אותי עם הליווי הרוחני והדרך הבודהיסטית, המגלמים בתוכם איכות של הקשבה עמוקה וחמלה, את אותן האיכויות אני מוצאת בחווית הגילוי היומיומית המרגשת של שפת הציפורים, המטעינה את חיי בהתרגשות, בפליאה ובהנאה גדולה..

מוריה בן דרור
דני נווה.jpg

נעים להכיר,
שמי מוריה בן דרור ילידת 1970, אמא לשלושה.
מלמדת תקשורת טלפתית עם בעלי חיים, שזו תקשורת על חושית, מקימת המרכז "שפה אחת" ללימוד ופיתוח היכולת לתקשר עם בעלי חיים.

דן סודרי
דני נווה.jpg

עוסק בתיאטרון ובפלייבק, בהנחיה בכתיבה ובשירה.
ריפוי רגשי דרך תרפיה בדרמה ומשחק.

bottom of page