top of page

איזו משקפת מומלץ לקנות?

אז נכון, שפת הציפורים זה לא צפרות וממש לא חייבים משקפת אבל זה בהחלט מסב עונג גדול לצפות בציפור מקרוב במשקפת.

לתלמידי הקורסים השנתיים אני מאוד ממליץ שכן לקנות משקפת מכוון שבסיורים שלנו זה ממש עוזר וגם מנסיון העבר בסיום הקורס לכולם כבר יש משקפת אז חבל לדחות את זה.

 

יש מליון דברים לדעת על משקפות ואני ממש ממש לא מומחה בתחום אבל אני כן יודע 2 עובדות בסיסיות:

  1. להסתכל במשקפת טובה על ציפורי יפה זה פשוט תענוג!

  2. להסתכל במשקפת לא טובה זה פשוט מבאס ואולי גם כואב בעיניים.

אז היה כמה קוים מנחים לקניית משקפת 

  1. לא (!!!) להכנס לחנות טיולים ולקנו מה שיש להם - בבקשה אל תעשו זאת, ברוב המקרים שנתקלתי זה היה פשוט בזבוז כסף!

  2. אם יש לכם משקפת ישנה שקיבלתם ממישהו שווה להתייעץ איתנו, בד"כ אלו משקפות שקיבלו מכה ויש להם פזילה מסויימת שמכאיבה לעיניים אחרי צפייה של כמה דקות וחבל.... ת'כלס נדיר שאלו משקפות טובות אבל תמיד יש הפתעות....

  3. משקפת חדשה וטובה תוכל לשמש אתכם (ואולי גם את ילדכם) הרבה מאוד שנים ולדעתי שווה להשקיע.

  4. אני ממש לא בעניין של לעודד צרכנות, זו אחת המחלות הקשות של התרבות שלנו לדעתי אבל במקרה הזה משקפת טובה יכולה להסב לכם עונג גדול ושימוש לאורך שנים רבות....

אני לא אתן פה סקירה מלאה של סוגי המשקפות והאפשרויות השונות, ברשותכם אני קופץ ישר למסקנות שלי:

~ אתם רוצים משקפת מסוג של Roof - כלומר ללא מראות, ראו תמונות למטה.

~ לכל משקפת יש 2 מספרים למשל 8x32 או 10x42.

-המספר הראשון הוא ההגדלה, אני ממליץ על הגדלה של x8 או x10 (לא יותר ולא פחות)

-המספר השני הוא גודל העדשה האחורית שמשפיע בעיקר על כמות האור הנכנסת אני ממליץ על הטווח שבין 30 ל-42, פחות מזה לא נכנס מספיק אור לצפייה בציפורים, יותר מזה אומר משקפת מאוד כבדה. 

-הבדל משמעותי הוא שעדשה של 42 מ"מ אומרת משקפת בגודל "סטנדרטי" ומשקפת עם עדשה של 32 מ"מ תהיה קטנה יותר וקומפקטית, אבל תיתן תמונה פחות מתאימה ל"מתחילים".

עכשיו, ניקח את הגודל המומלץ של 10x42 שזה הגודל המקובל על מרבית צפרי ישראל: יש משקפות 10x42 שעולות 2500$, יש ב-1200$, וזה יורד עד 120$.

כל ההבדל הוא בעיקר באיכות הליטוש של העדשות שמתבטא בעצם ברמת החדות של מה שהעיניים שלנו יראו.

אז בתור צעד ראשון אתם צריכים להחליט על גודל המשקפת, זו שאלה קריטית כי אני חושב שאחד התפקידים החשובים של המשפת היא תמיד ליות איתכם כי אין לדעת מתי תפגשו את היפיפייה הבאה, יש כאמור שתי גדלים שאני ממליץ עליהם: 

  • 8X32 משמע משקפת קטנה ונוחה מאוד לנשיאה, מתאימה במיוחד למי שאוהב/ת ללכת עם תיק קטן אבל ההגדלה ואיכות התמונה יהיו קצת פחות.

  • 10X42 משקפת בגודל סטנדרטי, נוחה מאוד לצפייה, מגדילה יופי אבל קצת כבדה ומסורבלת לנשיאה (זה הגודל המקובל על רוב הצפרים החובבים)

כמובן שיש הבדל גדול בגודל ובמשקל בין חברה לחברה ואין תחליף לפשוט לראות בעיניים אצל חבר או חברה לפני שמחליטים....

אז אני נותן לכם פה כמה אפשרויות מובילות בעיניי ברמות מחיר שונות בהתאם ליכולתכם ורצונכם, למרבית הדגמים יש גם את האופציה הקטנה וגם את הגדולה. 

ברור שיש עוד מיליון אופציות מעולות, אלו פשוט מה שאני מכיר אישית ובמשך הרבה שנים (מהזול אל היקר):

Bushnell Trophy - האופציה הזולה ביותר, קיימת גם בדגם קטן 8x32 וגם בגודל 10x42. זו משקפת ממש בסיסית אבל עדיפה על (כמעט) כל דגם שתקנו בחנות טיולים. המחיר בארה"ב 90-120$. בארץ היא לא נמכרת למיטב ידיעתי. (9.2023 - יש גם דגם זול חדש של חברת וורטקס ב-620 ש"ח אבל מעולם לא ניסיתי אותה כך שלא יכול להמליץ....)

Nikon ProStaff  - עולה 125$ בארה"ב, נמכרת גם בארץ סביב ה-1000 ש"ח. הדגם של 10x42 יחסית גדולה ומגושמת אבל קלה, הדגם של 8x30 ממש ממש קטן וחמוד.

Vortex Diamondback -  יש אותו ליותר ויותר ח'ברה בארץ ונראה שכולם מבסוטים, מי שרוצה ללכת על משקפת איכותית ולהשקיע קצת יותר מהדגם שלמעלה המשקפת הזו עולה קצת מעל 200$. דגם מומלץ מאוד.

מיכה קורקוס מוכר את הדגמים של החברה הזו בארץ (ואפילו נותן הנחה של 5% למשתתפי הקורסים השנתיים של שפת הציפורים). מיכה 053-232-1432

Vortex Viper - הפכה להיות אחת המשקפות הנפוצות אצל צפרים, נותנת תמורה מעולה למחיר. בחו"ל 480$, בארץ סביב 2300 ש"ח.

Zeiss  Terra ED - זו אחת החברות הטובות בעולם והיא התחילה לאחרונה להציע גם משקפות "עממיות". הדגם הזה קיים גם בגרסה קטנה של 8x32 (לי יש אחת כזו) וגם בגודל 10x42. המחיר בארה"ב סביב ה400$, בארץ התחילו למכור אותם ב2,300 ש"ח, הטלפון של ליבי שמוכרת אותן 050-7671290.

Swarovski CL - גם אחת החברות הטובות, למשקיעים, זה הדגם הכי "זול" שלהם והוא סביב 4,000 ש"ח, אבל כנראה שתוכלו להעביר גם לנכדים שלכם. יש יבואן בארץ, חפשו "ילון"

מאיפה לקנות?

אז כמו שאמרתי קודם, בבקשה בבקשה - לא להיכנס לחנות טיולים ולרכוש מה שיש במלאי!

בישראל יש הרבה שינויים במחירי משקפות בשנים האחרונות המחירים יורדים ושווה לעשות השוואה מול רכישה מחו"ל.

אם קונים בחו"ל אני ממליץ על חנות שנמצאת בניו יורק ושולחת לארץ במחיר סביר מאוד (בבעלות יהודית....) לחנות קוראים B&H photography מהנסיון שלי משלוח לארץ עולה סביב 20$, שזה ממש לא הרבה בטח אם תשוו את זה למחיר בארץ... 

חוץ מזה המחירים באמזון גם סבירים לחלוטין ולעיתים זולות יותר, ושווה לבדוק גם שם.

היום (9.2023) יש כבר יבואנים לכל החברות הגדולות בארץ אז שווה לעשות בדיקה לפני שמזמינים מחו"ל, זה תמיד נחמד יותר לקבל שירות בארץ במקרה של תקלה וגם לחסוך את המתח של המיסים או נזק במשלוח.....

הצעה שלי היא פשוט לעשות בדיקה בזאפ כי מידי פעם צצות אפשרויות רכישה חדשות.

מקווה שעזרתי, תמיד אפשר להיעזר בפורומים מקצועיים או קבוצות פייסבוק לבירורים נוספים, כאמור אני ממש לא מומחה....

ככה המשקפת שלכם לא צריכה להראות ככה
אלא ככה: שתי "צינורות" וציר אחד
bottom of page