איזו משקפת מומלץ לקנות?

אז נכון, שפת הציפורים זה לא צפרות וממש לא חייבים משקפת אבל זה בהחלט מסב עונג גדול לצפות בציפור מקרוב במשקפת.

לתלמידי הקורסים השנתיים אני מאוד ממליץ שכן לקנות משקפת מכוון שבסיורים שלנו זה ממש עוזר וגם מנסיון העבר בסיום הקורס לכולם כבר יש משקפת אז חבל לדחות את זה.

 

יש מליון דברים לדעת על משקפות ואני ממש ממש לא מומחה בתחום אבל אני כן יודע 2 עובדות בסיסיות:

  1. להסתכל במשקפת טובה על ציפורי יפה זה פשוט תענוג!

  2. להסתכל במשקפת לא טובה זה פשוט מבאס ואולי גם כואב בעיניים.

אז היה כמה קוים מנחים לקניית משקפת 

  1. לא להכנס לחנות טיולים ולקנו מה שיש להם - בבקשה אל תעשו זאת, ברוב המקרים שנתקלתי זה היה פשוט בזבוז כסף!

  2. אם יש לכם משקפת ישנה שקיבלתם ממישהו שווה להתייעץ איתי, בד"כ אלו משקפות שקיבלו מכה ויש להם פזילה מסויימת שמכאיבה לעיניים אחרי צפייה של כמה דקות וחבל.... ת'כלס נדיר שאלו משקפות טובות....

  3. משקפת חדשה וטובה תוכל לשמש אתכם (ואולי גם את ילדכם) הרבה מאוד שנים ולדעתי שווה להשקיע.

  4. אני ממש לא בעניין של לעודד צרכנות, זו אחת המחלות הקשות של התרבות שלנו לדעתי אבל במקרה הזה משקפת טובה יכולה להשב לכם עונג גדול ושימוש לאורך שנים רבות....

אני לא אתן פה סקירה מלאה של סוגי המשקפות והאפשרויות השונות, ברשותכם אני קופץ ישר למסקנות שלי:

~ אתם רוצים משקפת מסוג של Roof - כלומר ללא מראות, ראו תמונות למטה.

~ לכל משקפת יש 2 מספרים למשל 8x32 או 10x42.

-המספר הראשון הוא ההגדלה, אני ממליץ על הגדלה של x8 או x10

-המספר השני הוא גודל העדשה האחורית שמשפיע בעיקר על כמות האור הנכנסת אני ממליץ על הטווח שבין 30 ל-42, פחות מזה לא נכנס מספיק אור לצפייה בציפורים, יותר מזה אומר משקפת מאוד כבדה. 

-הבדל משמעותי הוא שעדשה של 42 מ"מ אומרת משקפת בגודל "סטנדרטי" ומשקפת עם עדשה של 32 מ"מ תהיה קטנה יותר וקומפקטית, אבל תיתן תמונה פחות מתאימה ל"מתחילים".

עכשיו, ניקח את הגודל המומלץ של 10x42 שזה הגודל המקובל על מרבית צפרי ישראל: יש משקפות 10x42 שעולות 2500$, יש ב-1200$, וזה יורד עד 120$.

כל ההבדל הוא בעיקר באיכות הליטוש של העדשות שמתבטא בעצם  ברמת החדות של מה שהעיניים שלנו יראו.

אז אני נותן לכם פה 5 אפשרויות מובילות בעיניי ברמות מחיר שונות בהתאם ליכולתכם ורצונכם, ברור שיש עוד מליון וחצי אופציות מעולות, אלו פשוט מה שאני מכיר אישית:

Bushnell Trophy - קיימת גם בדגם קטן 8x32 וגם בגודל 10x42. זו משקפת ממש בסיסית אבל עדיפה על (כמעט) כל דגם שתקנו בחנות טיולים. המחיר בארה"ב 90-120$. בארץ היא לא נמכרת למיטב ידיעתי.

Vortex 8x32 Diamondback - את הדגם הזה אני לא מכיר מקרוב אבל יש אותו לכמה ח'ברה והם מבסוטים, מי שרוצה ללכת על משקפת קטנה ולהשקיע קצת יותר מהדגם שלמעלה המשקפת הזו עולה 190$.

Nikon ProStaff  - עולה 125$ בארה"ב, או בארץ סביב ה-1000 ש"ח. הדגם של 10x42 יחסית גדולה אבל קלה ויש גדם של 8x30 ממש ממש קטן וחמוד.

Nikon  Monarch - עד לפני כמה שנים זו הייתה המשקפת הנפוצה ביותר אצל הצפר הישראלי הממוצע (כולל אותי :) יש הרבה דגמים במחירים שונים, עולה סביב 250$ בארה"ב או סביב 1800 ש"ח בארץ.

Zeiss  Terra ED - זו אחת החברות הטובות בעולם והיא התחילה לאחרונה להציע גם משקפות "עממיות". הדגם הזה קיים גם בגרסה קטנה של 8x32 (לי יש אחת כזו) וגם בגודל 10x42. המחיר בארה"ב סביב ה400$, בארץ התחילו עכשיו למכור אותם ב2,200 ש"ח, הטלפון של ליבי שמוכרת אותן 050-7671290.

מאיפה לקנות?

אז כמו שאמרתי קודם, בבקשה בבקשה - לא להיכנס לחנות טיולים ולרכוש מה שיש במלאי!

בישראל יש הרבה שינויים במחירי משקפות בשנים האחרונות המחירים יורדים ושווה לעשות השוואה מול רכישה מחו"ל. הצעה שלי היא פשוט לעשות בדיקה בזאפ כי מידי פעם צצות אפשרויות רכישה חדשות.

אם קונים בחו"ל אני ממליץ על חנות שנמצאת בניו יורק ושולחת לארץ במחיר סביר מאוד (בבעלות יהודית....) לחנות קוראים B&H photography מהנסיון שלי משלוח לארץ עולה סביב 20$, שזה ממש לא הרבה בטח אם תשוו את זה למחיר בארץ... תזכרו שיש גם מע"מ אם מזמינים בדואר משלוח שמעל 200$ (למיטב הבנתי, שווה לבדוק אם זה הכיוון שלכם).

חוץ מזה המחירים באמזון גם סבירים לחלוטין ולעיתים זולות יותר, ושווה לבדוק גם שם.

מקווה שעזרתי, תמיד אפשר להיעזר בפורומים מקצועיים או קבוצות פייסבוק לבירורים נוספים, כאמור אני ממש לא מומחה....

ככה המשקפת שלכם לא צריכה להראות ככה
אלא ככה: 2 "צינורות" וציר אחד