top of page

שומרי הגן

נוסד: 2.5 מיליון שנה לפני הספירה

 

הנחת היסוד שלנו היא כי תרבויות ציידים לקטים חיו באיזון ארוך טווח עם סביבתם מכיוון ששלטו במיומנויות חיים הנוגעות בשלושה מעגלים: 


אדם  ~  אדמה  ~  רוח

 

אנו עוסקים בחינוך ובהדרכה של ילדים ומבוגרים בדרך ייחודית המתבססת על  מיומנויות אלו ככלי לחיבור האדם לעצמו, לאחר, ולתפקידו במערכת האקולוגית – חיבור ליעוד.
כלי זה מציע דרך לחיות בעולם - דרך המקרבת אותנו לחיים באיזון עם סביבתנו (בני האדם, בעלי החיים, הצומח והדומם) באופן שמתאים לתקופתנו אנו.
כתפיסה חינוכית, אנו מאמינים כי התפתחות נאותה של יכולות בכל אחד משלושת המעגלים הללו תאפשר התפתחותו של אדם שלם החי באיזון עם סביבתו,
ותאפשר לאנשים לפתח קהילות מקיימות ומחנכות - הדרך בה נוכל להוריש עולם חי לילדינו.
הייחוד שלנו הנו בידע וביכולת לשלב את שלושת המעגלים האלו בכל תחומי הפעילות.

 

אחד המרכיבים היחודיים לשומרי הגן, מרכיב שתורם רבות לאווירה המיוחדת הנוצרת בפעילויות שלנו, הנו הרצון, הידע והיכולת לשלב בכל פעולותינו את שלושת המעגלים אדם – אדמה – רוח

מעגל האדמה 
מתחיל בלימוד מיומנויות קיום בסיסיות של תרבויות לקטים ציידים. מיומנויות אלו מאפשרות הבנת השפעת כל
פעולה שלנו על העולם והכרה ביכולתינו לספק לעצמנו את הצרכים הבסיסיים. 
תוך עיסוק בהדלקת אש או בבניית מחסה, גששות או הסוואה, סיתות צור או ליקוט צמחי מרפא, אנו פותחים מחדש את התקשורת עם העולם ומתחברים לדרך חיים מודרנית של אחריות וקיימות.
מעגל האדמה כולל מיומנויות כגון לקטות, צייד, חקלאות טבעית ויישומן בעולם המודרני. 
לאחר מכן מעגל זה מתפתח לכוון של פתרונות עכשווים ברי קיימא להשגת צרכי החיים. 

מעגל האדם  
מעגל זה עוסק במיומנויות הקשורות לאופן התנהלות האדם בעולם: עם לב פתוח, התבוננות והקשבה לסובב אותנו, תקשורת מכבדת, יכולת פתרון קונפליקטים ואומנות הנובעת מחיבור לשני המעגלים האחרים. 
אחת מהמטרות העיקריות של ארגון שומרי הגן היא לחבר כל אחד אל ייעודו ולאפשר לו לחיות אותו בשיתוף עם אחיו ואחיותיו תוך יצירת סביבה חברתית בריאה לו ולדורות הבאים. 
בעזרת טכניקות של המרת רגשות, פתרון קונפליקטים, מעגלי הקשבה וחינוך אנו מפתחים בטחון ותקשורת פתוחה ויוצרים מרחב אנושי תומך. 
במעגל האדם קיימת התייחסות למקומנו הנוכחי באבולוציה הרוחנית לעומת תקופות קודמות. 

מעגל הרוח 
תוך שהייה בטבע ושימוש בטכניקות המאפשרות הכרה עמוקה של סביבתנו מעבר להתבוננות האינטלקטואלית, אנו חווים חיבור לעולם, חיבור מתוך קבלת הכל ולא מתוך ניתוק והפרדה. יצירת חיבור זה הנה אחת מהמטרות העמוקות של הארגון היות והוא מאפשר לנו למצוא את יעודנו וליטול אחריות מחודשת לתפקידנו על פני האדמה. 
היכולת למצוא את היעוד שלנו בחיים עלולה להיות מבלבלת בעולמנו המוצף באפשרויות, שיטות ופרסומת גלויה וסמויה בכל תחומי החיים.
בקורסים של שומרי הגן נלמדות טכניקות לשהייה בסביבה הטבעית המאפשרות הקשבה מיוחדת במינה, הקשבה עם כל החושים שלנו, הקשבה בשמיעה וראייה רחבה, הקשבה עם חוש הריח והטעם, עם לב פתוח ואינטואיציה.
הקשבה כזו יוצרת חיבור ישיר לכוחות הטבעיים ולמהות הפנימית שלנו, חיבור שמאפשר להתנתק מכבלי התרבות בה אנחנו חיים ולאפשר לנו להכיר ביעוד האישי שלנו.

 

הארגון מקיים קורס מיומנויות חיים וקורס מדריכים שנתי

במעגל המדריכים של שומרי הגן פעילים כיום כ-60 מדריכים בוגרים המדריכים כ-1000 ילדים בכל רחבי הארץ.

בנוסף, הארגון מקיים פעילויות מגוונות בתוכן וברמת המחויבות / השקעה הנדרשת - החל מסדנאות חד פעמיות ועד מפגשים שבועיים קבועים.
קיימות סדנאות המיועדות לאוכלוסיה מסוימת כגון מורים / מדריכים / מטפלים וכאלו הפתוחות לקהל הרחב.
ניתן למצוא את תאריכי הפעילויות הקרובות בלוח האירועים:

מסע חזון - Vision Quest 

סדנאות עומק

סדנת מבוא - הפתח לעולם של שומרי הגן

סגולות ריפוי - קורס למטפלים

הדרכות לאנשי חינוך

 

לפרטים נוספים כנסו לאתר www.shomreihagan.org

 

שפת הציפורים
שפת הציפורים
שפת הציפורים
bottom of page