top of page
PXL_20220723_080437929.MP.jpg
מים לבושמנים בקלהרי
פרוייקט מימון חברתי לסיוע לחברים שאנחנו מבקרים כל שנה בקלהרי
דצמבר 2022

באוגוסט האחרון יצאה משלחת שלישית של בוגרי הקורסים השנתיים שלנו אל הקלהרי בכדי לבקר קהילה קטנה של אנשי סאן (בושמנים) שחיים בכל רמ"ח אבריהם את אותו חיבור לחיים שאנחנו מחפשים אחריו.....

החיים שלהם בשנת 2022 לא פשוטים בכלל, עם זאת הייתה לנו שמחה גדולה לגלות שהחבורה הקטנה שאנחנו בקשר איתם לאורך השנים הצליחו לקבל מהממשלה פיסת אדמה שהם יכולים לחיות עליה באופן חוקי, שזה צעד ממש ממש ממש משמח ומפתיע, קשה תאר כמה!

יומיים לפני שעזבנו את הקלהרי כמה מהם ניגשו אלינו בעדינות ובענווה שלהם (שקשה לתאר אותה במילים...) והביעו קול מצוקה לאור זה שאין להם מים.... הממשלה יצרה עבורם קידוח מים אבל המנוע דיזל הישן שיש להם בקושי בקושי עובד.

הבקשה שלהם הייתה אם נוכל לסייע להם ברכישה של מערכת סולארית כך שתהיה להם אספקת מים יציבה.

קשה להבין מה זה אומר לחיות ללא מים....

ועוד במרחק כל כך גדול מישובים או מקורות מים אחרים.

אז החלטנו לצאת לפרוייקט מימון המונים בתקווה לגייס 35,000 ש"ח בכדי לרכוש עבורם מערכת סולארית, אנחנו בשלבים מאוד ראשוניים עם זה, וגם עדיין לא בחרנו עם איזו פלטפורמה של מימון המונים לעבוד.

אבל גם רוצים להתקדם במהרה לכן אנחנו פונים אליכם בפנייה ראשונית לגייס תשורות לפרוייקט.

אז אם יש לכם עבודת יד יפה שאתם עושים ומעוניינים לתרום או מקומות בסדנה שלכם, טיפול או כל דבר אחר שיש לכם להציע בכדי לתמוך בא.נשים היקרים האלו אי שם בקלהרי יתקבל ממש ממש בברכה!

בקרוב נפרסם ערב פתיחה לפרוייקט מימון ובו נזמין אתכם לשמוע עוד על החוויות שלנו ולמה כל כך חשוב לנו לתמוך בהם?

נשמח לתמיכתכם, בקרוב גם תיפתח האפשרות לתמוך בהם ישירות בכסף.

הרצאות ינואר.jpeg

עולמם של חברות ציידים לקטים מהווים עבורנו אות ומורה דרך לגבי המקום ממנו הגיעו כל הסבים והסבתות הקדומים שלנו וגם איך יכולה להיות תרבות אנושית שיוויונית שנמצאת גם ביחסים הדדיים ומייטיבים עם הסביבה הטבעית שלהם.

רבים מכם בטח שמעו את הרצאותיו המעולות של ד"ר דני נווה או קראו את החלק הראשון בספרו רב-המכר של יובל נוח הררי "קיצור תלדות האנושות" בהם מספרים שניהם כמה תרבויות של ציידים לקטים יכולים להיות עבורנו מקור להשראה כיצד לחיות את חיינו גם כיום (מבלי לחזור להיות צידים לקטים בעצמנו...)

היום בעולם חיים כ105,000 בושמנים או "סאן", הם מתחלקים ל13 קבוצות

לא ננסה להסתיר, מצבם של מרבית הקבוצות קשה עד קשה מאוד... 6 מתוך הקבוצות נעלמו במהלך העשורים האחרונים, וזה ממש קשה להבין שיש תרבויות שלמות שנכחדות בעידן שלנו.

בושמנים רבים הועברו בכפיה לעיירות, בהם כל תפיסת העולם החופשית ונטולת ההאחזות שלהם מתרסקת מול מציאות של "איכרים אומללים" (כפי שמכנה אותם דניאל קווין בספריו) אשר מחייבת אותם להפסיק לנדוד ולהיות תלויים בכסף בכדי להשיג מזון. עם ההתרסקות הזו מגיעים פגיעות קשות וכואבות אשר זהה לאינדיאנים באמריקה, אבוריג'ינים באוסטרליה וכו', ובראשם אלכוהול, אלימות, זנות, הריון נעורים ועיקר חיים דלים נטולי שמחת חיים...

היום בבוצואנה חיים מרבית הבושמנים בעולם (כ-63,000), עד לפני מספר עשורים רבים מהם חיו חיים חופשיים של נוודים ברחבי המדבר והיו משוחררים מהשעבוד לעבודה ולכסף, המדבר העניק להם את כל שנזקקו לו. עם השנים שטחים נרחבים במדינה הפכו לחוות מלגידול בקר, החוות גודרו ובכך הפסיקו את תנועתם החופשית של בעלי החיים אותם צדו הבושמנים אבל גרוע מכך הפכו את הבושמנים ל"משיגי גבול". לפני מספר עשורים הוכרזה Central Kalahari Game Reserve בתור שמורת טבע השנייה בגודלה בעולם שזה מהלך מבורך בפני עצמו אבל יש לו גם צדדים כואבים. 

בשנת 2009 קיבלה ממשלת בוצואנה החלטה להוציא באופן יזום את כל הבושמנים אשר חיו בתחומי השמורה לעיירות. הפעולה הייתה אלימה וקשה. אף אחד לא יודע באמת מה היה היקף הפגיעה בבושמנים אבל ברור שנעשו שם מעשים נוראיים, ממש כמו שהאמריקאים עשו לאינדיאנים לפני 200 שנים, רק שזה קורה ממש לפני 20-15 שנים. לשמחתנו הפעולה עוררה גל התנגדות גדול בעולם וארגון זכויות האדם Survival International נזעק לעזרתם של הבושמנים והגישו תביעה נגד הממשלה, התובעים זכו אך המצב בשטח ממשיך להיות ממש ממש קשה. מוזמנים לצפות בסרטונים שלמטה.

הקבוצה הקטנה אשר אנחנו מבקרים ומבקשים לתמוך בחרו באופן מודע שלא לעבור לגור בעיירה ולהמשיך לחיות בשטח אולם החיים שם רחוקים מלהיות פשוטים. אסור להם לצוד מה שמחייב אותם לגדל חיות משק, שטחי הליקוט הרחבים שעמדו לשירותם הצטמצמו באופן דרמטי מה שמחייב אותם לגדם בקר ולהיות תלויים במים שמגיעים בקידוח, דבר שקשה להם לנהל ולתחזק ולכן סובלים כל הזמן מאי-הספקת מים להם ולבע"ח שהם מגדלים בלית ברירה.

קשה לתאר מה זה אומר לחיות בלי מים, הם אומנם אנשים ממש קשוחים אבל המצב שם ממש קשה ומכאן הגיעה הבקשה שלהם מאיתנו לעזרה.

סרטים וסרטונים מומלצים

fences around us - part 2

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Why the native people of the Kalahari are struggling to stay

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

The Difficult Choice Facing Young Bushmen

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

The Controversial Relocation of Kalahari Bushmen (2002)

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Bushman ot the Kalahari

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

From the Kalahari to Court

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Last Song of a Kalahari Bushman

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

fences around us - part 1

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

bottom of page