ציור בר

קורס בציור בדגש על ציפורי הבר ויסודות בשפת הציפורים

 

מחזור שני יפתח באוקטובר 2021

"הייתי רוצה לצייר כמו שציפור שרה"  (הצייר, קלוד מונה)


הקורס יתקיים ביער האלונים האהוב בטבעון. עם היער, נתנסה, נשחק ונלמד ציור ושפת הציפורים.
המפגש עם הטבע מגלה לנו ששפת הציפורים וציור זה בטבע שלנו. של כולנו. ללא יוצא מן הכלל ובלי צורך בשום ניסיון. 
הציפורים ילמדו אותנו את הפלא בו כתמים מתחברים יחדיו ויוצרים צורה ועומק. נזכה לראות איך נולדים חיים על הנייר ונזהר שהציפורים לא יתעופפו לנו מהציור. בעזרת נוצות, גזעים והענפים נלמד רישום וכל פרח שיהיה לידינו ייפגש עם המכחול. 
כבר עשרות אלפי שנים (אם לא יותר, בינתיים עוד לא גילו), הציור הוא דרך עבורנו, בני האדם, לחלוק את חוויותנו, ללמוד על הטבע ולעיתים, להעביר את רגשות הפליאה וההשתאות מן העולם בו אנו חיים. 
הציור הינו הזדמנות להיכרות מעמיקה ואינטימית עם עולם הטבע. שכן, מה שנפגוש בעולם סביבינו יעבור דרך החושים שלנו ויוולד מחדש דרך היצירה.
שפת הציפורים ושפת הציור- שפת הציפורים היא שפה שבאמצעותה אנו יכולים להבין את מערכת המסרים המורכבת והמרתקת של עולם החי הסובב אותנו. 
הבנת שפה זו, הינה מיומנויות חיים קדומה ובסיסית של המין האנושי ומאפשרת מפגשים קרובים, מרגשים ומפתיעים עם היצורים החיים השוכנים לצידינו כל הזמן. 


"הציור בשבילי הוא שפה, ושפה צריך לדעת כמו כל שפה, כי האותיות מצטרפות למילים, המילים למשפט, ומשפט מתחבר עם משפט. כך גם בציור: צבע מדבר עם צבע, כתם עם כתם, כתם עם קו, קו עם קו. כדי להבין ציור, חייב אדם ללמוד את השפה".
(הציירת לאה ניקל)


במהלך הקורס נשלב בין שתי השפות העתיקות, ונשאף להחזיר את השימוש בידע נפלא זה חיי היומיום שלנו.


"אם אתה שומע קול בתוכך אומר שאתה לא יכול לצייר, אז בכל האמצעים צייר, והקול הזה יושתק."  

(הצייר וינסנט ואן גוך)

הקורס מיועד לכולם, ללא צורך בניסיון כלשהו בציור או בציפורים. 
נשתמש בשפת הציפורים ובשפת הציור בכדי להיפתח אל העולם, ואינשאללה כך נקיים מערכת יחסים מיטיבה עם כדור הארץ והיצורים החיים בו. 

20200905_133056.jpg
מה צפוי?

ניפגש בימי שישי אחת לשבועיים, פרטים מלאים ימסרו למתעניינים.

המפגשים יתקיימו ביער האלונים בסמוך לקריית טבעון.

 
נושאים בהם ניגע:

ציור

 • יומן טבע מצויר (nature journaling): היכרות מעמיקה עם הסביבה הטבעית באמצעות ציור.

 • חידוד ועידון יכולות ההתבוננות

 • ציור בצבע: היכרות עם טכניקות שונות של ציור בצבעי מים ועוד. 

 • היכרות עם ציור ציפורים בצבע

 • רישום: היכרות עם טכניקות רישום

 • רישום ציפורים (כולל רישום בתנועה)

 • ציור בתנאי שטח

 • הרחבת ההשראה והיצירתיות בחיינו

 • חיבור לסיגנון אישי בציור ודרכי ביטוי ייחודיות 

 
שפת הציפורים

 • חידוד יכולת ההקשבה

 • כיצד להבחין בקריאות השונות של הציפורים 

 •  דגמי התנהגות ואזהרה

 •  תרגילי ליבה המובילים לחיבור (Core rotines)

 • הרחבת המודעות 

 • הכרות מעמיקה עם הציפורים בחצר ביתכם

הגישה הכללית בקורס מבוססת על מודל 8 המגינים לחיבור עמוק לטבע כפי שנלמד על פי ג'ון יאנג.

למי מיועד הקורס?

לכולם. 

אין צורך בידע מוקדם (אולי אפילו עדיף ככה :)

אנו שואפים לקבוצה מגוונת מבחינת מינים, גילאים ורקעים.

 

תאריכי המפגשים 
 • 5 בפברואר 

 • 26 פברואר 

 • 5 במרץ

 • 19 במרץ

 • 2 באפריל

 • 16 באפריל

 • 7 במאי 

 • 21 במאי 

 • 4 ביוני 

 • 18 ביוני

*אחד המפגשים יתקיים באתר צפרות מיוחד!

ציוד

כל משתתף יצטייד בבלוק ציור (עדיף מחובר בספירלה), נייר במשקל מינימום 250 גרם, גודל מומלץ לציור בשטח A4. עדיפות לבלוק ציור המיועד ל Mix media .  
המלצה לצבעי מים- מניפת צבעים מתקפלת קלה לנשיאה עם מכחול. 
 

חשוב לקחת בחשבון

חלק מהותי מהלימוד מתבסס על תרגול עצמי ולכן בסיום כל מפגש יקבלו המשתתפים "שיעורי חוץ" - תרגילים ליישום בבית בין המפגשים.
לתרגילים אלו יש חלק משמעותי ביותר בתהליך הלמידה לכן חשוב לקחת זאת בחשבון  כשנרשמים.
 

נטע קומורניק

מאז ילדותי (1989) הטבע הוא ביתי. כילדה, הייתי קמה בכל בוקר לשירת הציפורים בכרמל הירוק. כיום אני קמה למשמע ציפורי יער האלונים בטבעון.
אני עוסקת באומנות ומלמדת בסטודיו יער בטבעון, יוצרת, מלווה ומורה לאומנות בבית הספר יער "ילקוט הרועים" וכמו כן, תרפיסטית באומנות.
מאז ילדותי יצרתי בחומרים שונים ונמשכתי לציור ויצירה מחומרי הטבע. מאז ועד היום, שאבתי השראה רבה ממשפחתי האומנותית - סבי הצייר, סבתי שהגיעה מפרו הרחוקה ולימדה אותי את מלאכות האריגה (ובכך הכניסה אותי אל תוך שושלת ארוכה של עוסקות במיומנויות קדומות) ועוד יוצרים רבים. 
השילוב בין אהבה לאומנות ואהבה לטבע הוביל אותי אל מחוזות מרתקים. נסעתי לאירופה ללמוד אצל מאסטריות שונות וכך קרה שבמהלך השנים למדתי אמנות, איור וציור אצל מורים שונים, בויצו חיפה, בקיבוץ הרדוף, באוניברסטית חיפה ומאמנים שונים מהארץ ומחו"ל. הרשימה ארוכה ולכולם אני מכירה תודה. 
לקראת אמצע שנות ה- 20, פניתי ללימודים אקדמיים (עבודה סוציאלית) ואחרי שמצאתי שאיני חשה במקומי, שאני ביובש אומנותי ובניתוק כללי, הרגליים והלב הובילו אותי להתחבר מחדש אל עולם הטבע ולחזור לשהות ארוכה ביער- לסקרנות ולפליאה מעולם החי. לשמחתי הרבה, הקשבתי לעצת חכמות ממני, לקחתי הפסקה ממרוץ החיים ובמשך חודשים ארוכים שהיתי בטבע, הכרתי את הציפורים סביבי, ונתתי לציור להוביל אותי ולהתמסר ליצירה ביער. כך, הפך הציור בטבע, לחלק יומיומי ובלתי נפרד ממני בארבעת השנים האחרונות. ויש לי הזכות לחלוק את אהבתי לציור ויצירותיי ולהציג בתערוכות שונות לאורך השנים האחרונות.   
במקביל ללימודי תואר שני בתרפיה באמנות באוניברסיטת חיפה, נולד בי הצורך ללמוד ולהעמיק את יכולות החיבור שלי אל הטבע ובפרט לציפורים שכה ריתקו אותי. הצטרפתי לקורס מיומנויות חיים של שומרי הגן, ומשם הגעתי אל שפת הציפורים.
שמחה ביותר ללמד ציור, כבר שנה שלישית, בקורסים השנתיים של שפת הציפורים, וכן השנה לאצור תערוכה בנושא שפת הציפורים "ציפור מה את שרה?" בגג הירוק של מוסללה, במסגרת פסטיבל מנופים לאומנות עכשווית. 
חשה הכרת תודה גדולה לאורי ערד, לסטפן קסטנבוים ולקבוצת החברים ללימודים, על כך שפתחו בפני את השער להקשבה והיכרות עמוקה עם היצירות האהובות עליי- הציפורים. תודה לציפורים על אינספור רגעי השראה, על אינספור שיעורים ורגעים משני חיים. 

ליאור גל

אני ליאור 42, חי בצור משה, נשוי למאיה ואב לסוף וזוהרה, שלוש שנים צועד בעולם שפת הציפורים, מתרגש ומודה על האפשרות לחלוק אתכם את אהבה הגדולה הזו.

DSC_0310.JPG
הרשמה
עלות הקורס

הרשמה מוקדמת עד ה- 14 בינואר:

לנרשמים מה- 15 בינואר ואילך:

מספר המקומות מוגבל ל-15 משתתפים.

ההרשמה נעשית בשלושה שלבים:

שלב ראשון:
תשלום דמי הרשמה בסך 450 ש"ח הכלולים במחיר הקורס. ניתן לשלם באשראי דרך הקישור בתחתית הדף.

במידה וברצונכם לשלם באמצעות ביט או העברה בנקאית אנא צרו עמנו קשר.

שלב שני:     

מילוי טופס הרשמה (יופיע מיד לאחר אישור התשלום)

שלב שלישי:

יתרת התשלום לקורס תועבר במפגש הראשון בצ'ק, ביט או מזומן.

ביטוח

כוונתנו היא לעודד חיים פשוטים של חיבור עם כל מה שסביבנו. אנו מבקשים שתגיעו עם כוונה זו בלבכם ושתיקחו אחריות על פעולותיכם. שהייה בשטח כוללת חשיפה לסיכונים שלא כולנו רגילים אליהם בהכרח - למשל עבודה בסכין, הליכה יחפה, אש גלויה ועוד. אנא הקדישו תשומת לב למעשיכם ולמעשיהם של אחרים במהלך הסדנה. 
אנו מעודדים אחריות אישית. כוונתנו היא לחלוק את נפלאות שפת הציפורים, וגם לכוון לחיי שיתוף, בהם כבוד הדדי ותקשורת בין אישית הינם הכרחיים.

נשתדל להשאיר מאחורינו דעתנות, שיפוטיות וסטריאוטיפיות שמקיפות אותנו ונהנה מהחיבור ביננו כבני אדם המכבדים איש את רעהו.

הקורס אינו מכוסה בביטוח!!!!

בעת ההרשמה יצטרך כל משתתף לחתום על כתב אחריות אישי. אנו ממליצים למשתתפים לרכוש ביטוח תאונות אישיות.

נשמח לענות לשאלות נוספות דרך "צור קשר" או במייל sfataa@gmail.com 

ביטולים

עד ה- 14 בינואר יוחזרו 50% דמי ההרשמה.

לאחר מכן אין החזר לדמי ההרשמה.

משתתפים.ות כותבים.ות

"ראשית, זה מאוד מעורר התפעלות מבחינתי איזה מרחב נעים ומאפשר ומתמזג את מאפשרת. נכון שאנחנו אורחים לרגע ביער אבל זה מרגיש קצת כמו בסלון או בסטודיו שלך. איך דאגת למשטח ישיבה נוח( לא רק מחצלות אלא גם כריות, ותה וקפה ותמרים! ). שנית, באיזו נדיבות את חולקת את המידע והחומרים שלך. שלישית איך את גם מאפשרת וגם מכוונת, גם מפרגנת אבל גם מצביעה על איפה נכון להתעכב.
נהנתי בעיקר מהאפשרות המאוד מאוד נדירה בחיי, לעצור רגע ולהתבונן על כתמים ולא על כל על הפרטים. על האפשרות שיתפסו לי שרירי הטוסיק מישיבה ביער ולא מול המחשב. תודה רבה🧡"

 

"אני חושבת שאיפשהו מעבר להגדרה של הסדנא כסדנת ציור והכרת ציפורים היא גם הייתה מקום של התנסויות בדברים חדשים שרובנו לא נפגשים איתם ביומיום . בשבילי ספציפית, שלא ציירתי כבר בערך 20 שנה למיטב זכרוני זאת הייתה חוויה ממש מדהימה ומשחררת ….. הסדנא תרמה לתחושה שאפשר להתמודד גם אם דברים חדשים ו"מפחידים" או שגם כשלא מציירים מדהים או מכירים טכניקות אפשר ליצור משהו שאחרים אחכ מצליחים לזהות כדוכיפת שזה דיי מדהים בעיני . מבחינתי זאת הייתה סדנא של מוסר השכל שיש המון דברים סביבנו שאפשר לראות בהמון צורות וצבעים ולכל דבר יש יותר מהגדרה אחת או צורת הסתכלות אחת.
אז אחרי החפירה, המון המון תודה נטע!! ❤"

 

"תודה רבה שארגנת את זה ונתת לכולנו להיות שם! נהנתי מאוד, גם בכלל מהחויה הכללית, וגם ממך כמורה ומדריכה. אני חושבת שיש לך יכולת להסביר דברים באופן פשוט, ולתת לאנשים להבין את זה מתוך עצמם בלי "קווים מסויימים שחייבית לתפוס".
 

יש לכם שאלות?
השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בקרוב

בניית האתר, צילום ותחושת זכות גדולה:  אורי ערד

סדנא ביער 3